Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Váratlan fordulatok egy 12 éve tartó polgárháborúban. A szíriai rezsim szövetségeseinek pillanatnyi gyengeségét kihasználva a lázadók betörtek az ország második legnagyobb városába, és nemsokára már a kormányzó palotájában fotózkodtak.

A szíriai dzsihadista lázadók 2016 óta először betörtek az ország második városába, az észak-szíriai Aleppóba.

Az Anadolu török hírügynökség beszámolója szerint a lázadók pénteken “áttörték a rezsim erőinek vonalait a Hamdaníja, Új-Aleppó és Zahra tengely mentén, a külvárosban”, és jelenleg mintegy 70 helységet tartanak ellenőrzésük alatt Aleppó és Idlíb tartományban. Az ENSZ szerint az összecsapásokban legkevesebb 27 civil is meghalt, köztük gyerekek is.

Lázadók Aleppóban:

Neil Hauer on X (formerly Twitter): “In 72 hours, Syrian rebel fighters have taken control of Aleppo city (the second largest city in Syria) from the anemic Assad regime. History being made in real time. https://t.co/LvqX7oBeZF / X”

In 72 hours, Syrian rebel fighters have taken control of Aleppo city (the second largest city in Syria) from the anemic Assad regime. History being made in real time. https://t.co/LvqX7oBeZF

A szunnita (az iszlám két nagy irányzata közül a nagyobbik) lázadókat alapvetően Törökország támogatja, míg a siíta (a másik nagy irányzat) szíriai rezsim eddig Iránra és Oroszországra támaszkodhatott. Jelenleg azonban Oroszország le van kötve Ukrajnában, Irán pedig meggyengült az Izraellel folytatott proxy háborúban, az általa szponzorált terrorszervezetek, a Hezbollah és a Hamász súlyos vereségeket szenvedtek az utóbbi hónapokban.

Lázadó a kormányzó palotájában Aleppóban:

Ha Törökországnak sikerül kiterjeszteni a befolyását Szíria északi részére, ahol Aleppo is van, enyhülhet a migrációs nyomás az országon, a vallási-ideológiai győzelem mellett. A fejleményekre egyelőre sem Irán, sem Oroszország nem tervez katonailag reagálni, és elemzők szerint a szíriai hadsereg sincs olyan állapotban, hogy visszaverje a lázadókat, inkább a fontos területek megtartására koncentrálnak majd.

Bassar Al-Aszad és Vlagyimir Putyin 2024 júniusában a Kremlben.
Kremlin Press Office / Handout / ANADOLU / Anadolu via AFP

A térségben van még két erőcsoport, akit érdemes megemlíteni. A szíriai kurdok, akik az ország egy jelentős szeletét ellenőrzésük alatt tartják, és összetűzésbe kerülhetnek a Törökország által támogatott lázadó erőkkel, valamint az ISIS, amelyik még mindig aktív a térségben, és mindenkivel harcban áll az eddig felsorolt szereplők közül.

A 2012 óta tartó polgárháborúban több mint 30 ezer ember vesztette életét csak az Aleppó birtoklásáért folyó harcokban. A lázadókat 2016-ban szorították ki a városból.

A harcok

“Erőink megkezdték a behatolást Aleppó városába” – áll a szíriai kormányerők elleni offenzíváért felelős, újonnan megalakult lázadószövetség pénteken közzétett friss közleményében. Mindeközben a szíriai hadsereg szerint jelentős támadást vertek vissza Aleppó és Idlíb térségében, és az offenzívát indító lázadók és szövetségeseik súlyos vesztségeket szenvedtek a harcokban.

Szírai lázadók Aleppó főterén:

A lázadók és szövetségeseik harmadik napja folytatják a szíriai kormányerőkkel szembeni előrenyomulásukat az ország északnyugati részén. Az ENSZ és helyi aktivisták jelentései szerint a harcok miatt már legalább 14 ezer embernek el kellett hagynia az otthonát. A lázadók egyik parancsnoka a közösségi médiában közzétett hangfelvételben arra szólította fel Aleppó lakosságát, hogy működjön együtt a lázadókkal. Idlíb tartományban aktivisták arról számoltak be, hogy a leghevesebb összetűzések a tartomány keleti részén található Szarakebnél történtek.

A lázadók leszedik az Aszad-rezsim zászlaját Aleppóban:

Thomas van Linge on X (formerly Twitter): “Absolutely historic footage from #Aleppo tonight.Rebel forces reached the statue of Bashar’s deceased brother Bassel al-Assad at the eastern edge of the New Aleppo district, taking down the regime flag.#Syria. pic.twitter.com/oacvTCwIZM / X”

Absolutely historic footage from #Aleppo tonight.Rebel forces reached the statue of Bashar’s deceased brother Bassel al-Assad at the eastern edge of the New Aleppo district, taking down the regime flag.#Syria. pic.twitter.com/oacvTCwIZM

A település elhelyezkedése miatt stratégiai jelentőségű. Amennyiben a lázadóknak sikerül ellenőrzésük alá vonni Szarakebet, azzal átveszik az irányítást a Damaszkusz-Aleppó autópálya fölött. A lázadók szerint az előretörés a szíriai kormányerők “teljes összeomlása” miatt sikerült.

(MTI, Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!