Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok következő elnökének területi igényei vannak Dániával és Panamával szemben, legalábbis erről posztolt a közösségi oldalán. Grönlandot már az előző hivatali ideje alatt is meg akarta venni, akkor a dánok nemet mondtak.

“A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy véli, hogy Grönland birtoklása és ellenőrzése feltétlenül szükséges”

írta Donald Trump megválasztott amerikai elnök saját, Truth Social nevű közösségi oldalán.

A posztban Trump megnevezte új dániai nagykövetét is. Ken Howery a PayPal társalapítója, Trump első hivatali ideje alatt Svédországban volt nagykövet. “Ken kiváló munkát fog végezni az Egyesült Államok érdekeinek képviseletében” – írta a volt elnök.

AFP/Michael Nagle

Grönland nemzetközi jogilag Dániához tartozik, de Koppenhága egyelőre nem reagált Trump posztjára. A volt elnök már első hivatali ideje alatt is javasolta Grönland megvásárlását. A dánok ezt akkor egyértélműen visszautasították, amire Trump megsértődött, és lemondta egy hivatalos koppenhágai látogatását.

Grönland a világ legnagyobb szigete, ugyanakkor mindössze 56 ezer állandó lakosa van, ők politikai autonómiát élveznek. Az Egyesült Államoknak az Északi-sarkvidéken való elhelyezkedése, Oroszországhoz való közelsége, feltételezett ásványkincsei és egy amerikai katonai bázis miatt stratégiai fontosságú a sziget hovatartozása.

Frissítés: Időközben reagált Trump posztjára Mute Egede grönlandi miniszterelnök. Egy közleményben azt írta:

“Grönland a miénk. Nem vagyunk és nem is leszünk soha eladók. Nem veszíthetjük el a szabadságunkért vívott hosszú harcunkat”.

Egyéb területi igények

Vasárnap, egy Arizona államban tartott rendezvényen Trump azt is belengette, hogy visszaszerezné a Panama-csatorna feletti ellenőrzést. A csatorna köti össze az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal, ez a világ egyik legfontosabb kereskedelmi útvonala.

A 20. század elején az Egyesült Államok finanszírozta a nagyszabású beruházást, melynek elkészülte után még évtizedekig ellenőrzése alatt tartotta a területét. A csatorna feletti főhatalmat fokozatosan adták át Panama államnak, az amerikai a hadsereg végül közel száz évvel az építkezés után, 1999-ben vonult ki az országból.

Panama elnöke a dánokkal ellentétben reagált Trumpra, azt írta, ha a csatorna feletti szuverenitásukról van szó, a panamaiak készek a zászlajuk köré gyűlni. Erre Trump csak annyit írt, hogy “azt majd meglátjuk”. Ehhez posztolt egy képet is, amelyen egy amerikai zászló látható a csatornán, alatta a mondat:

“Üdvözöljük az Egyesült Államok csatornáján!”.

(Spiegel, AP)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!