Miután újabb optikai kábel sérült meg, Svédország lefoglalt egy hajót szabotázs gyanúja miatt
A sorozatos incidensek miatt komolyabb fellépésre számíthatnak azok a hajók, melyek gyanúba keverednek.
hvg.hu/MTI
A svéd hatóságok lefoglaltak egy hajót, amely a gyanú szerint megrongált egy, a Balti-tenger alatt futó adatkábelt. Az ügyészek szerint az első vizsgálatok szabotázsra utalnak, és a svéd rendőrség, a hadsereg és a parti őrség bevonásával vizsgálatot indítottak – írja a BBC.
A feltartóztatott, máltai zászló alatt közlekedő Vezhen hajó a Vesselfinder hajómegfigyelő honlap adatai szerint néhány nappal korábban indult el az oroszországi Uszty-Luga kikötőjéből, és a svédországi Gotland szigete és Lettország között hajózott a vasárnapi incidens idején.
A kábel a lett állami műsorszolgáltatóhoz, az LVRTC-hez tartozik, amely közleményében azt írta, hogy „zavarok léptek fel az adatátviteli szolgáltatásokban”, de a végfelhasználókat ez többnyire nem érinti.
Vasárnap a lett hadsereg arról számolt be, hogy két hajót láttak a térségben. Evika Selina lett miniszterelnök elmondta, hogy országa szorosan együttműködik Svédországgal és a NATO-val az incidensre adott válaszlépésben.
A feltételezett rongálás kevesebb mint egy hónappal azután történt, hogy a NATO bejelentette, fokozza a jelenlétét a Balti-tengeren válaszul a víz alatti áram- és távközlési kábelek elleni ismételt támadásokra, amelyek közül néhányat Oroszországnak tulajdonítottak.
Bár Oroszországot nem nevezték meg közvetlenül a kábelek megrongálásának felelőseként, Mark Rutte, a NATO-főtitkára elmondta, hogy fokozni fogják Moszkva „árnyékflottájának” – az embargóval sújtott termékek szállítására használt, egyértelmű tulajdonjoggal nem rendelkező hajóknak – az ellenőrzését.
Rutte szerint „komoly aggodalomra ad okot” az infrastruktúra károsodása, és hozzátette, hogy a NATO a jövőbeni incidensekre határozottan fog reagálni, és a gyanús hajókat szükség esetén lefoglalja.
A finn rendőrség tavaly év végén közölte, hogy vizsgálja, hogy köze van-e egy orosz hajónak abban, hogy megsérült a Finnország és Észtország között futó villamosenergia-kábel.
Tavaly és tavalyelőtt több hasonló eset is volt, amelyek esetében nyugati tisztségviselők nem zárják ki külföldi szabotázsakció lehetőségét sem.
Az újabb balti-tengeri szürkezónás támadás után feltartóztatták a tenger alatti kábelek megrongálásával vádolt kínai szállítóhajót. A kritikus infrastruktúrának számító kábelek rendkívül sérülékenyek, és másfél évszázada adják a globális kommunikáció gerincét.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni, továbbra is hatósági eszközökkel próbálja alacsonyabban tartani az árakat. De sikerült?