Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Peking reméli, hogy Panama helyes döntést hoz a két ország együttműködéseivel kapcsolatban.

Kína reméli, hogy Panama megszabadul a külső beavatkozástól, és helyes döntést hoz az Egy övezet, egy út kezdeményezésben való részvételével kapcsolatban – közölte alig burkolt fenyegetését a kínai külügyi tárca pénteken.

Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, Kína határozottan ellenzi az Egyesült Államok fellépéseit, amelyek során nyomásgyakorlással és kényszerítéssel próbálja befeketíteni és szabotálni az Egy övezet, egy út kezdeményezés együttműködéseit. Hozzátette: mélységesen sajnálja, hogy Panama nem fogja megújítani az együttműködésről szóló megállapodást Kínával.

“Az Egy övezet, egy út projekt egy gazdasági együttműködési kezdeményezés, amely több mint 150 ország, köztük nem kevesebb mint 20 latin-amerikai ország számára hozott kézzelfogható eredményeket. A Kína és Panama közötti, a kezdeményezésen belüli együttműködés az elmúlt években szintén eredményes volt” – jelentette ki Lin.

A projekt keretében Kína számtalan országnak nyújtott hiteleket, amelyekből aztán különböző infrastruktúrális beruházásokat építettek főként kínai cégek a hitelt felvevő országban. Olyan beruházásokat, amelyek azon felül, hogy munkát adtak a kínai vállalatoknak, az érintett országon kívül Kínának is nagyon hasznosak. A Budapest-Belgrád vasútvonal is ennek az Egy övezet, egy út projektnek a része. Ezt a beruházást azért is kritizálták, mert gazdasági függést alakít ki Kína és a hiteleket felvevő országok között, és mert a helyi elitek rendszerint külön nyerészkedtek rajta.

Orbánék bányájából veszik az anyagot a Budapest-Belgrád-vasúthoz

Az Orbán család bányájából szállítják az építőanyagot a milliárdos – és még egyre dráguló – Budapest-Belgrád-vasút építéséhez – írja a 444.hu. A lap emlékeztet: a miniszterelnök úgy reklámozta az eddigi legnagyobb magyar vasútépítési projektet, hogy az kínai együttműködéssel „win-win, győztes-győztes” beruházás lesz – ezek szerint a családjának biztosan.

Lin szerdán arról is beszélt, hogy Peking tiltakozását fejezte ki az Egyesült Államoknál a Panama-csatornával kapcsolatos “felelőtlen” megjegyzések, valamint a kínai-panamai együttműködés elleni támadásai miatt.

José Raúl Mulino panamai elnök Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel való találkozóján vasárnap úgy fogalmazott, hogy országa nem fogja megújítani a kínai kezdeményezésben való együttműködését Pekinggel.

Arról, hogy miért akarja az Egyesült Államok kiszélesíteni a befolyását Panamában, itt írtunk bővebben:

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!