Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Az, hogy a háborút az ukránok „kezdték”, az orosz háborús narratíva szó szerinti átvétele. Ilyesmit még a magyar kormányzat tagjai sem engedtek meg maguknak, legalábbis eddig.

Donald Trump amerikai elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt tette felelőssé azért, hogy továbbra is zajlik az országa elleni orosz háború. Ukrajnában „van egy olyan vezetés, amely megengedte, hogy egy olyan háborút folytassanak, amelynek soha nem lett volna szabad megtörténnie” – mondta Trump a floridai birtokán.

Zelenszkijjel kapcsolatban azt mondta: „személyesen kedvelem őt, rendben van”. Szerinte ugyanakkor nem a személyes szimpátiáról van most szó, hanem arról, hogy „elvégezzük a munkát”.

Trump reagált arra is, hogy az ukránok szóvá tették, hogy nem voltak jelen, amikor az Egyesült Államok és Oroszország képviselői a sorsukról tárgyaltak.

„Ma hallottam: Ó, minket nem hívtak meg” – mondta. – „Hát ti már három éve ott vagytok. A háborúnak már rég véget kellett volna vetni.” Ezután azt mondta:

„Nem kellett volna elkezdenetek. Megállapodhattatok volna.”

Ukrajnát közel három évvel ezelőtt Oroszország támadta meg, bármiféle jogos indok vagy figyelmeztetés nélkül. Az, hogy a háborút az ukránok „kezdték”, az orosz háborús narratíva szó szerinti átvétele. Ilyesmit még a magyar kormányzat tagjai sem engedtek meg maguknak, legalábbis eddig.

Aggodalom

Az európai fővárosokban sokan attól félnek, hogy Trump egy gyors megállapodás reményében túl sok engedményt tett Vlagyimir Putyinnak, ráadásul már a személyes találkozójuk előtt, ami csak arra fogja ösztönözni az orosz vezetőt, hogy még képtelenebb követelésekkel álljon elő.

Jelenleg nincs olyan nyugati titkosszolgálat, amelyik úgy ítélné meg, hogy Putyinnak valóban szándékában áll a konfliktust a békés rendezés felé terelni. Minden jel arra mutat, hogy a végső céljai nem változtak: Ukrajna totális vereségét akarja, ezzel párhuzamosan pedig a nyugati világrend megroppantását.

A tárgyalások az orosz féllel a közeljövőben folytatódnak. Az amerikai külügyminiszter szerint a cél „a partneri viszony kialakítása”. Ez tulajdonképpen a 2014-es krími megszállás óta tartó amerikai Oroszország-doktrína (kapcsolatok leépítése, ellenségként való azonosítás) kukába hajítását jelentené. Európa pedig, úgy tűnik, képtelen lépni:

Trumpnak terve, Európának ereje és bátorsága nincs az ukrajnai békéhez

A Trump-tornádó elérte Európát, és jelentős károkat okozott az uniós berendezésben. Erről a kontinens országai is tehetnek, mert oly mélyre züllesztették katonai képességeiket, hogy bénultan nézhetik, ahogy az Egyesült Államok fejük felett átnyúlva, a megtámadott Ukrajnát kikerülve közvetlenül Oroszországgal egyeztet a békéről.

(Der Spiegel, NBC News)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!