Bábel Vilmos
Bábel Vilmos
Tetszett a cikk?

Az országban háború van, alkotmányosan és gyakorlatilag is kivitelezhetetlennek tűnik egy választás. De az orosz narratíva átvétele mindenképpen jó pont Putyinnál.

Donald Trump egy sajtótájékoztatón azt javasolta, hogy Ukrajnában tartsanak új választásokat. Szerinte a jelenlegi vezetés akadályozhatja a béketárgyalásokat. Nem sokkal korábban az amerikai elnök arról beszélt, az ukránoknak „nem kellett volna elkezdeniük” az Oroszország elleni háborút, „megállapodhattak volna”.

Az, hogy a háborút az ukránok „kezdték”, az orosz háborús narratíva szó szerinti átvétele, ahogyan az új választások követelése is. Oroszország nem tartja legitim elnöknek Volodimir Zelenszkijt, akinek a megbuktatásán és a meggyilkolásán dolgozik évek óta, ezért követel új választásokat. Az nem világos, mi Trump célja ezzel, de az biztos, hogy az orosz keretezést támogatja a kijelentéseivel.

Az ukrán alkotmány szerint az országban hadiállapot alatt nem lehet választásokat tartani. A háború miatt ez logisztikailag is szinte kivitelezhetetlennek tűnik, arról nem is beszélve, hogy az ország közel 20 százalékát Oroszország tartja ellenőrzése alatt. Egy választás mindemellett komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentene: Oroszország megpróbálna beavatkozni, hogy számára kedvező eredményt érjen el, vagy pusztán azért, hogy zavart keltsen.

Trump kormányzata egy választás kikényszerítése mellett a jelek szerint más engedményekre is nyitott Oroszország felé, például Ukrajna NATO-csatlakozásának megakadályozására.

Az európai fővárosokban sokan attól félnek, hogy Trump egy gyors megállapodás reményében túl sokat engedett Vlagyimir Putyinnak, ráadásul már a személyes találkozójuk előtt, ami csak arra fogja ösztönözni az orosz vezetőt, hogy még képtelenebb követelésekkel álljon elő.

Jelenleg nincs olyan nyugati hírszerző szolgálat, amely szerint Putyinnak valóban szándékában áll a konfliktust a békés rendezés felé terelni. Minden jel arra mutat, hogy a végső céljai nem változtak: Ukrajna totális vereségét akarja, ezzel párhuzamosan pedig a nyugati világrend megroppantását.

A tárgyalások az orosz féllel a közeljövőben folytatódnak. Az amerikai külügyminiszter szerint a cél „a partneri viszony kialakítása”. Ez tulajdonképpen a 2014-es krími megszállás óta tartó amerikai Oroszország-doktrína (kapcsolatok leépítése, ellenségként való azonosítás) kukába hajítását jelentené. Európa pedig, úgy tűnik, képtelen lépni:

Trumpnak terve, Európának ereje és bátorsága nincs az ukrajnai békéhez

A Trump-tornádó elérte Európát, és jelentős károkat okozott az uniós berendezésben. Erről a kontinens országai is tehetnek, mert oly mélyre züllesztették katonai képességeiket, hogy bénultan nézhetik, ahogy az Egyesült Államok fejük felett átnyúlva, a megtámadott Ukrajnát kikerülve közvetlenül Oroszországgal egyeztet a békéről.

(CNN)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!