szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy nonprofit szervezet kért végzést az iratok megőrzésére vonatkozó jogszabályokra hivatkozva.

Csütörtökön egy szövetségi bíró megtiltotta az amerikai kormány tisztviselőinek, hogy megsemmisítsék azokat az üzeneteket, amelyeket a Signal alkalmazáson keresztül küldtek egymásnak a jemeni húszik elleni amerikai katonai támadásról. Erről az AP ír. Az elmúlt napokban komoly botrányt váltott ki, hogy kiderült: nem pusztán jogtalanul használhatták érzékeny információk továbbítására a kereskedelmi alkalmazást, de Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó – feltehetően véletlenül – az Atlantic magazin főszerkesztőjét is bevette a beszélgetésbe.

Ez történik, ha tévés kommentátort nevezel ki a Pentagon élére – lehet-e kémkedési ügy a Signal-botrányból?

Példátlan nemzetbiztonsági hibát követtek el Donald Trump főemberei, amikor a hutik elleni támadás részleteit nem kormányzati hálózaton, hanem olyan chatcsoportban beszéltek meg, amelybe véletlenül bevontak egy újságírót is. Tudott-e Trump arról, mit művelnek az emberei? Ki engedhette be a csoportba az Atlantic főszerkesztőjét?

A bírói végzést az American Oversight nevű nonprofit szervezet kérte, amely beadványában azt írta: „az, hogy az alperesek egy minősítés nélküli kereskedelmi alkalmazást használnak még olyan élet-halál kérdésekben is, mint egy katonai művelet megtervezése, ahhoz az elkerülhetetlen következtetéshez vezet, hogy a vádlottak más hivatalos ügyeket is a Signalon keresztül intéztek”.

A bírói végzés szerint a március 11. és 15. között küldött üzeneteket kötelesek megőrizni a kormányzati tisztviselők, köztük Pete Hegseth védelmi miniszter, J. D. Vance alelnök, Tulsi Gabbard hírszerzési igazgató, Marco Rubio külügyminiszter és Waltz. Ugyanakkor az Atlantic főszerkesztője által nyilvánosságra hozott beszélgetésben az látható, hogy az üzenetváltást úgy állították be, hogy az üzenetek elküldésük után egy hét múlva törlődjenek. A jogszabályok ugyanakkor előírják a kormányzati tevékenységgel kapcsolatos feljegyzések megőrzését, az American Oversight ennek érvényesítése érdekében fordult bírósághoz.

A Fehér Ház, valamint a védelmi miniszter szóvivője is azt állította: nem osztottak meg a beszélgetésben minősített információt vagy haditervet, pusztán tájékoztatták a csoport tagjait arról, hogy folyamatban van egy terv végrehajtása. Az American Oversight szerint azonban a résztvevők megpróbálják kijátszani az iratok megőrzésére vonatkozó szabályokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!