Összefog az USA és a Fülöp-szigetek hadereje, hogy elvegyék Kína kedvét a déli nyomulástól
Nagy közös hadgyakorlatot tartanak a Dél-kínai-tengeren.
hvg.hu/MTI
MTI
Háromhetes közös hadgyakorlatot kezdett az Egyesült Államok hadserege és a Fülöp-szigeteki fegyveres erők hétfőn. A műveletek célja, hogy elrettentsék Kínát attól, hogy kiterjessze befolyását a Dél-kínai-tenger irányába.
Várhatóan 17 ezer katona vesz részt a Balikatan – helyi tagalog nyelven: vállvetve – elnevezésű éves gyakorlaton (borítóképünkön a tavalyi hasonló akció). A manővereket a délkelet-ázsiai szigetcsoport északi és nyugati részén tartják, a Dél-kínai-tenger és Tajvan területeinek közelében. Most lesz az első alkalom, hogy integrált lég- és rakétavédelmi helyzeteket is gyakorolnak. A gyakorlaton részt vesz ifjabb Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnök is.
„Nemcsak azt fogjuk demonstrálni, hogy hajlandók vagyunk betartani az 1951 óta hatályos kölcsönös védelmi szerződésünket, hanem azt is, hogy erre páratlan képességünk van” – mondta James Glynn amerikai tábornok hétfőn. „Semmi sem építi gyorsabban a kötelékeket, mint a közös megpróbáltatások.”
Francisco Lorenzo Fülöp-szigeteki tábornok hozzátette, a gyakorlatok megerősítik az ország képességét arra, hogy megfeleljen „a kor biztonsági kihívásainak”.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter március végi manilai látogatásán arról beszélt, hogy Washington „megkettőzi erőfeszítéseit” a szigetvilággal fennálló szövetség megerősítésére. Április elején az Egyesült Államok bejelentette, hogy jóváhagyta húsz F–16-os vadászrepülőgép eladását a Fülöp-szigeteknek, bár Manila közölte, hogy a szerződésről még folynak a tárgyalások.
Washingtont és Manilát 1951 óta kölcsönös védelmi szerződés köti össze, amit ifjabb Ferdinand Marcos 2022-es hivatalba lépése óta is megerősítettek.
Kína azon van, hogy kiterjessze befolyását a térségben, részben geopolitikai megfontolásból, részben az itt található ásványkincsek megszerzése érdekében. Tengermélyi kutatóbázist is terveznek, és a közelmúltban nagy olaj- és gázmezőre is bukkantak. A feszültség különösen érezhető a vitatott hovatartozású Spratly-szigetcsoportnál, ahol rendszeresek a két ország hajóinak szándékos ütközései.
A hajót a Fülöp-szigetekiek futtatták zátonyra, mert ezzel akarták megakadályozni Kína további terjeszkedését a térségben. A hajóroncson azóta egy maréknyi Fülöp-szigeteki katona teljesít szolgálatot és ennek a helyőrségnek a váltását szállította az a csapatszállító, amelyikre a hétvégén vízágyúval lőtt rá a kínai parti őrség egyik hajója.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.