szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vannak olyan dokumentumok, amiket az ukrán fél még nem írnának alá.

Egy az utolsó pillanatban kialakult nézeteltérés miatt kétségessé vált, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna valóban aláírja-e hamarosan a nyersanyagokat illető megállapodást. Az egyes országok álláspontját ismerő amerikai és ukrán források szerint mindez azon múlik, hogy mely dokumentumok kerülnének ma sorra – írja a CNN.

Denisz Anatolijovics Smihal ukrán miniszterelnök korábban azt mondta, hogy Ukrajna kész aláírni a megállapodást, majd az Egyesült Államokkal egy későbbi időpontban „véglegesítsenék” az megállapodás részleteit felvázoló két „technikai dokumentumot”.

Egy, az ukrán álláspontot jól ismerő forrás azt mondta, hogy bár az USA felajánlotta, hogy ma aláírja mindhárom dokumentumot, Ukrajna úgy véli, hogy bizonyos részleteken még dolgozni kell. Eközben egy, az amerikai oldalt ismerő forrás a CNN-nek azt mondta, hogy az ukránok olyan pontokat szeretnének újratárgyalni, amelyekről már megállapodtak a csomag részeként.

„Az ukránok tegnap este úgy döntöttek, hogy az utolsó pillanatban néhány változtatást eszközölnek. Biztosak vagyunk benne, hogy ezt át fogják gondolni, és mi készen állunk, ha így lesz” – nyilatkozta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a Fehér Házban újságíróknak.

Mint korábban írtuk, a megállapodásról február óta zajlanak a tárgyalások, ennek értelmében az Egyesült Államok számára kifejezetten előnyös hozzáférést kapna ukrajnai beruházási projektekhez, többek között az alumínium-, a grafit-, a kőolaj- és a földgázkitermelés terén.

Az egyezség értelmében az Egyesült Államok és Ukrajna keresi és megteremtené azokat a lehetőségeket, amelyek „növelik a befektetések mértékét a bányászatban, az energiaszektorban és az ezekhez kapcsolódó technológiák terén” – olvasható abban a szerződéstervezetben, amelybe a Bloomberg betekinthetett.

Az USA egyben elismeri, hogy Ukrajna kiemelt célja, hogy a megállapodás ne ütközzön az ország EU-csatlakozási törekvéseivel, ez ugyanis már a tárgyalások kezdetétől vörös vonalnak számított Kijev számára. Az is áttörésnek számít, hogy az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csak az Ukrajnának nyújtott jövőbeli katonai támogatás számít majd bele az alaphoz való amerikai hozzájárulásba, ahogyan az is, hogy míg Trump-kormány több tagja és maga az elnök is nyíltan vagy burkoltan Ukrajnát tette felelőssé az orosz invázió megindulása miatt, a megállapodásban ezt már másként kommunikálják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!