Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök, és a kormánykoalíció is felbomlik
A kormánykoalíció elnökjelöltje leszerepelt a megismételt választás hétvégi fordulóján, ezért hozta meg ezt a döntést.
hvg.hu
Bejelentette lemondását és a bukaresti kormánykoalíció felbomlását hétfőn Marcel Ciolacu román szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök, miután a kormánykoalíció államfőjelöltje, Crin Antonescu nem jutott be a megismételt román elnökválasztás második fordulójába – írja az MTI.
Dupla kitiltás, káosz, majd egy olyan választás, amelyet a szélsőjobb nyert meg első körben igazán. Barabás Balázzsal Kacskovics Mihály Béla beszélgetett Romániáról.
Ciolacu a PSD hétfő délutáni gyűlése után újságírók előtt nyilatkozva elmondta: úgy értékelték, hogy ezzel meghiúsult a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) decemberben létrehozott koalíció egyik alapvető célkitűzése, az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában pedig szerinte a választók nyilvánvalóvá tették, hogy ennek a koalíciónak – „legalábbis ebben az összetételben” – nincs legitimitása.
Hozzátette: a PSD arról is döntött, hogy a választóira bízza, kit támogatnak a május 18-i második fordulóban a két versenyben maradt elnökjelölt, George Simion AUR-elnök és Nicusor Dan bukaresti független főpolgármester közül.
Vadim Tudor és Gheorghe Funar is megnyalta volna mind a tíz ujját, ha valaha is olyan sikeres lehetett volna, mint a romániai elnökválasztás első fordulójának győztese, George Simion. Hogyan lesz a román fociultrákkal magyarok ellen támadó, pártadományokkal ügyeskedőből a magyarok által is támogatott államfőjelölt? Portré.
Pártközeli források már korábban megszellőztették, hogy hétfő délután várhatóan Marcel Ciolacu és a teljes pártvezetés benyújtja lemondását, illetve Ciolacu a kormányfői tisztségről is hajlandó lemondani.
A Transtelex szerint a PSD végül egyhangú döntéssel határozott a kormánykoalícióból való kilépésről hétfő délután a párt Országos Tanácsának ülésén. Mindemellett azonban a párt miniszterei ideiglenes státuszban maradnak a kormányban, amíg az új kabinet meg nem alakul, a leköszönő miniszterelnök viszont határozottan kizárta egy esetleges koalíció lehetőségét a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR), amely egyébként már be is jelentkezett a kormányzásra.
Mint írják, ez már a PSD második elnökválasztási kudarca, tavaly novemberben Marcel Ciolacunak sem sikerült bejutnia a II. fordulóba. Ciolacu már akkor is lemondott a PSD vezetői tisztségéről, de végül visszahívták.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.