Önkéntes toborzási programmal igyekszik újraépíteni a német kormány az ország hadseregét, de a sorozáshoz is visszatérhetnek, ha kevés lesz az önkéntes – erről Boris Pistorius védelmi miniszter beszélt szerdán a Politicotudósítása szerint.
Pistorius úgy fogalmazott: „megállapodtunk abban, hogy kezdetben az önkéntességre alapozunk”, és kijelentette, hogy a hangsúly a „kezdetben” szón van abban az esetben, ha nem jelentkezik elég önkéntes.
Németország 2011-ben függesztette fel a kötelező katonai szolgálatot. Pistorius elmondta, hogy a Bundeswehrnek mintegy 181 500 aktív szolgálatot teljesítő katonája van, ami elmarad a 2031-re kitűzött 203 ezer fős céltól. Az év elején ugyan 20 százalékkal nőtt a toborzott létszám, de a miniszter szerint így is túl kevesen szolgálnak a fegyveres erőknél.
Az új német kormány támogatja a létszámnövelési törekvéseket. Friedrich Merz kancellár a Bundestagban Európa legerősebb hadseregének létrehozását ígérte. Pistorius azt mondta, Németország a franciák, britek és lengyelek mellett az élen fog állni, „Európa biztonsága pedig mindenekelőtt és elsősorban maguknak az európaiaknak a felelőssége”.
Lengyelországgal az élen fegyverkeznek az Európai Unió országai – megnéztük, hol, hogyan zajlanak a védelmi fejlesztések. A hadseregek létszámának növelése a fizetések jelentős emelése nélkül nem fog menni.
Egyelőre nem világos, milyen ellencsapásra lehet képes Irán, ugyanakkor Donald Trump táborában is többen úgy látják, hogy Amerikának nem lett volna szabad belekeverednie ebbe a háborúba.