Tetszett a cikk?

Akár százezres tömeget is megmozgathatott a két jelölt akciója.

A két elnökjelölt támogatói egy időben vonultak fel a lengyel főváros két párhuzamos főutcáján, egymással ellentétes irányban. Mindkét tábornak fontos volt megmutatni az erejét és mozgósítani a támogatóit a sorsdöntőnek tartott elnökválasztás jövő vasárnapi második fordulója előtt, mert azt jelentős részben a részvételi arány fogja eldönteni. Az első fordulóban ugyanis olyan csekély többséggel győzött a miniszterelnök pártja által indított Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester a független civil jelöltként szereplő, de a korábbi jobboldali kormánypárt, a Jog és és Igazságosság (PiS) által kitalált és támogatott Karol Nawrocki történész előtt, hogy a végeredmény nagyon bizonytalan.

Trzaskowski mellett most hitet tett mind a négy kormánypárt, köztük az a három is, amely korábban más, a versenyből azóta kiesett jelölteket támogatott. Maga a jelölt arról beszélt, hogy egységet akar teremteni a különböző gondolkodású polgárok között, és hogy semmit nem fog vaktában aláírni, vagyis államfőként a hozzá közel álló parlamenti többségnek sem lesz bábja. Többen beszéltek arról, hogy gátat kell vetni a szélsőjobboldalnak, Donald Tusk miniszterelnök pedig egyenesen úgy fogalmazott, hogy közönséges gengszterek akarnak hatalomra jutni. Ezzel azokra a tisztázatlan kapcsolatokra utalt, amelyek a jobboldali jelöltet az oknyomozó média szerint legalábbis egy időben újnáci bűnözőkhöz fűzték.

A kormánypárti gyűlés díszvendége volt Nicusor Dan megválasztott román köztársasági elnök, pár nappal ezelőttig Bukarest főpolgármestere, akinek múlt vasárnapi váratlan sikere reményt ad a lengyel kormánypártoknak. Az ő otthoni ellenfele, George Simion egyébként néhány nappal veresége előtt Karol Nawrocki egyik gyűlésén szólalt fel.

A jobboldali meneten arról beszéltek a szónokok, hogy az elnökválasztás valójában a kormány ellen irányul, mert ha továbbra is jobboldali lesz a köztársasági elnök, akkor Tusk jobbközép-liberális-baloldali kormánya megbukik, és a kormányba is visszatérhet a jobboldal. Ennek megfelelően a jelszavak a lengyelellenesnek, diktátornak, sztálinistának nevezett Tusk ellen éppúgy irányultak, mint Trzaskowski ellen – bár róla is elmondták, hogy pocsékul vezeti a fővárost –, és arról szóltak, hogy nemzeti jelöltre kell szavazni, mert a liberális államfő veszélyeztetné az ország szuverenitását. Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke szerint szintén a szuverenitás és szabadság védelmében kell Nawrockira szavazni. Voltak kötelet emlegető feliratok is.

Maga Nawrocki a közös keresztény nemzettudatról beszélt, és ő is hangsúlyozta az egységet. „Nem engedem elvenni a jövőnket” – ezzel a jelszóval hirdetett néhány nagy beruházást, és elítélte azokat, akik „mikro Lengyelországot” akarnak.

Alig indult el az egymástól párszáz méterre, párhuzamosan, de ellenkező irányba haladó két menet, máris elkezdődött a vetélkedés, hogy hol vannak többen. Mindkét fél szervezői 100-150 000-ről beszélnek, ami valószínűleg túlzás, de kétségtelenül nagy volt mindkét tömeg.

Akit a jelöltek nézetei érdekelnek, annak bőven volt alkalma tájékozódni. A két politikus vitát folytatott a közszolgálati TV-ben, és külön-külön elment az I. forduló harmadik helyezettjének, a szélsőjobboldali Konföderáció által jelölt Slawomir Mentzennek a saját youtube-csatornájára is vitatkozni. Ezzel együtt sűrű napok következnek még a június 1-i szavazásig.

Polgármester és történész párbaján múlik a lengyel kormány működőképessége

Szűk győzelemmel került a lengyel elnökválasztás döntőjébe a liberális Rafal Trzaskowski. A konzervatív Karol Nawrocki potenciális póttábora nagyobb, s ha nyer, a kormánykoalíció bénult marad, de akár szét is eshet.

Nyitókép: Sergei Gapon/ AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!