Előre kitervelt emberölés miatt életfogytiglani börtönbüntetést is kaphat az amerikai Vance Boelter, aki a gyanú szerint szombat hajnalban Minnesota államban meggyilkolt egy helyi demokrata politikust és férjét, egy másik politikus házaspár tagjait pedig megsebesítette.
Mark Bruley, Brooklyn Park rendőrparancsnoka a vasárnapi esti sikeres rendőrségi akciót értékelő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a különleges rendőrségi erők 20 egysége mellett más hatóságok is részt vettek a csaknem két napig tartó, szárazföldön és levegőben folyó üldözésben. Egy másik rendőrségi tisztviselő arról számolt be, hogy a gyanúsított az előállítása során szóban azonosította magát, és ezt követően vették őrizetbe.
Az 57 éves Vance Boeltert az ügyészség kétrendbeli gyilkossággal és kétrendbeli gyilkossági kísérlettel vádolja, valamint súlyosbító körülménynek tekintették a lőfegyverhasználatot. Mary Moriarty, a minnesotai Hennepin megyei ügyésze pedig hétfői sajtótájékoztatóján közölte, hivatala szándékosan elkövetett emberölés vádjával fog eljárni Boelter ellen, amely az államban kiszabható legsúlyosabb büntetést vonhatja maga után.
Minnesota államban a halálbüntetést már 1911-ben eltörölték, így a legsúlyosabb bűncselekmények – például az előre kitervelten elkövetett emberölés – esetében is legfeljebb életfogytiglani szabadságvesztés szabható ki, szabadlábra helyezés lehetősége nélkül.
Vance Boelter a nyomozás szerint rendőri egyenruhában, arcát egy fehér farsangi álarccal eltakarva jutott be az áldozatok lakásába szombat kora hajnalban, ahol a gyanú szerint lelőtte a házaspárt.
A halálos áldozatok Melissa Hortman, Minnesota állam Demokrata-Farmer-Munkás Pártjának (DFL) képviselője és férje, Mark Hortman. A házaspárt éjszaka érte a támadás a Minneapolishoz közeli Brooklyn Parkban fekvő otthonukba. A merénylő egy közeli településen, Champlinben megpróbált végezni John Hoffmannal, a DFL szenátorával is és feleségével. Ők túlélték a támadást, de kórházi ápolásra szorulnak.
Az előzetes bírósági iratokból kiderült, hogy a férfi autójában két AK-47 típusú gépkarabélyt, egy kézifegyvert, egy rendőrségi mellényt, valamint egy 70 személy nevét tartalmazó listát is hátrahagyott, amelyen minnesotai közéleti személyiségek és feltételezett célpontok szerepeltek.
Vance Boelter indítékát nem közölték a hatóságok. Egyelőre annyit tudni, hogy egy biztonsági cég alkalmazottja volt, ami megkönnyítette számára, hogy rendőrségi villogóra hasonlító fényjelzőhöz és egyenruhához hasonló öltözékhez jusson. Sajtóinformációk szerint a férfi heves ellenzője volt az abortusznak, autójában ugyanakkor a Donald Trump elnöksége ellen szervezett, No Kings nevű tiltakozó megmozdulás több transzparensét is megtalálták.