Az Egyesült Királyság amerikai F-35-ös többfunkciós vadászbombázókat venne – derül ki a londoni kormány közleményéből. Az ötödik generációs gépek nukleáris robbanófejek szállítására is alkalmasak, mellyel 1990 óta először rendelkezne olyan képességgel a brit légierő, hogy repülőről bevethetnek atomfegyvert.
London bejelentése szerint legalább egy tucatot vennének a lopakodó gépekből. Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök az éppen zajló hágai NATO-csúcsra időzítette a bejelentést, ahol minden a védelmi kiadások emeléséről szól, és az európaiak épp azt akarják demonstrálni Donald Trumpnak, hogy hajlandók komolyan befektetni a védelmükbe.
„Az Egyesült Királyság NATO iránti elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen, ahogyan a szövetség hozzájárulása is az Egyesült Királyság biztonságának megőrzéséhez, de mindannyiunknak tennünk kell azért, hogy az euroatlanti térség védelmét a következő generációk számára is biztosíthassuk” – mondta Starmer.
A vásárlási szándékot Mark Rutte NATO-főtitkár is méltatta: „Az Egyesült Királyság is csatlakozik a NATO nukleáris elrettentéséhez, és beszerzi az F-35A-t.”
Az exportra is szánt gép alapvetően amerikai, de a gyártási folyamatba, valamint az ellátási láncba számos európai hadiipari céget vontak be, hogy Washington partnerei is érdekeltté váljanak a megvásárlásában. Az angolszászokon kívül jelenleg Belgium, Németország és Hollandia rendszeresítette az eszközt, de jelenleg is olyan sokan állnak sorban érte, hogy azt alig bírja tartani a gyártókapacitás. (Jóllehet Trump ellenséges attitűdje miatt a közelmúltban több NATO-tag is letett a gépek beszerzéséről.)
London 138 F-35-ös gépet szeretett volna venni, de hét év alatt ennek csupán egy töredékét kapták kézhez. Az F-35B nevű haditengerészeti variánsból az Egyesült Királyságnak is van néhány, ám az anyahajókra optimalizált modell elméletben nem rendelkezik a nukleáris csapásmérés képességével.
Az Amerikától független, önálló európai nukleáris elrettentés kérdése egyre gyakrabban kerül elő, miután Trump előszeretettel kérdőjelezi meg az USA által vállalt biztonsági garanciákat.
Az Egyesült Királyság 225 nukleáris robbanófejjel rendelkezik, melyből 120 áll bevetésre készen, ám ezeket csupán tengeralattjárókról lehet indítani. A nukleáris triád másik két eleme, az atomfegyvereket ballisztikus rakétával vagy repülőgépekkel történő célba juttatásának képessége eddig hiányzott London arzenáljából – derül ki az európai stratégiai autonómia nukleáris elemét boncolgató HVG-cikkből. A mostani tranzakcióval ez utóbbi hiányosságot lehet pótolni.