szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első ízben indult csütörtökön közvetlen légi járat az Egyesült Államok és Vietnam között 30 év óta.

A United Airlines 869-es járata, egy 347 férőhelyes Boeing 747-400 San Franciscóból indult el, fedélzetén vietnami és amerikai hivatalos személyekkel és üzletemberekkel. A gép 20 órás út után érkezik meg Ho Si Minh-városba, az egykori Saigonba.

Az Egyesült Államok tíz évvel ezelőtt, Bill Clinton elnöksége idején oldotta fel az 1979, a kínai-vietnami konfliktus óta tartó amerikai kereskedelmi embargót, 1995 júliusában pedig a diplomáciai kapcsolatokat is helyreállították.

A két egykori ellenség ma évi 5 milliárd dolláros kereskedelmi forgalmat bonyolít le. Az amerikai gép pénteki érkezése egybeesik a kereskedelmi kapcsolatok normalizálását jelentő kétoldalú egyezmény harmadik évfordulójával.

Mindemellett Washington és Hanoi kapcsolatai ma sem felhőtlenek: az amerikai kormány gyakran bírálja Vietnamot a vallásszabadság hiánya és az emberi jogok megsértése ügyében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemények

Irak és Vietnam

Igen magas poszton lévő arab barátaim, akik egyébként nagy hívei Amerikának, és akiket porig sújtott, amit az amerikai katonák a bagdadi Abu Ghraib börtönben elkövettek, egybehangzóan állítják, hogy az USA még akkor is jobban kerülne ki az ügyből, ha a foglyok főbe lövéséről kerültek volna elő képek. Mint mondták: "A világnak ezen a részén mindaz, ami a képeken látható, a legnagyobb megaláztatásnak számít." Katonaként szolgáltam már a Karib-tenger térségében, a Távol-Keleten, Afrikában, a Közel-Keleten, Délkelet-Ázsiában, Közép-Ázsiában, Európában, Kelet-Európában, így állíthatom, soha nem vettük számításba a helyi kultúrát. Némely dolgok számunkra tökéletesen ésszerűnek tűnnek, de ezek más kultúrájú országokban talán pont ellenkezőleg hatnak. Márpedig Irakban az összes lehetséges hibát elkövettük: a Baath párt volt tagjait eltávolítottuk a közéletből, feloszlattuk a hadsereget, az emigránsokat hazavittük, és vezető pozícióba helyeztük.