szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Átlagosan fele annyi széndioxid-kibocsátással jár termékenként, ha azt egy közeli üzletben vesszük meg és nem az interneten rendeljük.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány miatt számos üzlet bezárt és dübörög az online vásárlás. A gond viszont az, hogy bár első ránézésre a környezet szempontjából megterhelőbbnek tűnik elautózni vásárolni, mintha online vásárolnánk, ez közel sincs így: brit kutatók szerint az online vásárlásnak jóval nagyobb lehet az ökológiai lábnyoma – tette közzé a Sustainability Times.  

A tudósok az Environmental Science & Technology szaklapban publikálták az eredményeiket: ha online rendeljük meg a terméket, de a boltban vesszük át, az valóban kisebb üvegházhatásúgáz-kibocsátással jár a hagyományos vásárlással szemben, azonban ha napi fogyasztási cikkeket online rendelünk, annak nagyobb az ökológiai lábnyoma, mintha boltban vennénk meg. A következtetésekhez a különböző szállítási módokat, a csomagolást és a raktározás energiaigényét is figyelembe vették, a webáruházak ugyanis jellemzően nagy disztribúciós központokban tárolják a kiszállításra váró termékeket. A vásárlásunk környezeti terhelése persze függ attól is, hogy hány terméket rendelünk és milyen messzire kell szállítani.

Összehasonlításképpen a kutatók eredményei alapján, ha egy közeli üzletben veszünk át egy terméket, az 0,07 kilogrammnyi széndioxid-kibocsátással jár termékenként, míg online rendelés esetén ugyanez a szám 0,18 és 0,1, ha üzletben vesszük meg. Ebből a számból azonban könnyű faragni: a tudósok szerint már az is 26 százalékkal csökkenti az online vásárlás kibocsátását, ha elektromos járművel szállítják ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Nem mentség a koronavírus arra, hogy feladjuk a zöld életmódot

Megvesszük-e a bolti tisztítószereket? Feladjuk a csomagolásmentességet? Felülírja-e a higiénia az egyszerhasználatos csomagolóanyagok elutasítását? Négy zöld életmódot folytató segítségével arra kerestük a választ, hogyan hat a hétköznapjainkra és a fenntartható törekvésekre a koronavírus miatti helyzet.

Dobos Emese Zhvg

Hogyan használjunk otthon kevesebb energiát?

Bár a legtöbben az egész napot otthon töltik s így az energiafogyasztásunk is nőhet, a mostani helyzet lehetőséget is ad arra is, hogy új, zöldebb szokásokat honosítsunk meg. Az Energiaklub és a GreenDependent Intézet szakértői osztották meg velünk tippjeiket, hogy mire figyeljünk a négy fal között, hogy spóroljunk a felhasznált energiával.