szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Míg sokan attól tartanak, hogy az átállás a nettó nulla kibocsátású gazdaságra munkahelyek megszűnését eredményezné, ennek éppen a fordítottja igaz.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Központi téma az Európai Uniós vezetők körében a koronavírus-járvány után a gazdaság újraindítása – és annak a lehető legzöldebb megvalósítása, a klímacélok figyelembevételével.

Most a Cambridge Egyetem fenntartható vezetés intézetének munkatársai öt különböző esettanulmány során is arra az eredményre jutottak, hogy a karbonsemleges átállás bár eredményezne megszűnő állásokat, összességében átrendeződéshez vezet és hatására több munkahely jön létre.

A friss jelentéssel a European Corporate Leaders Group (CLG Europe) az uniós politikai és gazdaságpolitikai vezetők figyelmét arra szeretné felhívni, hogy a nettó nulla kibocsátású gazdaságra való, jól megtervezett átállás segíti a munkaerőpiacot, hogy ellenállóbb legyen az olyan megatrendekkel szemben mint a technológiai fejlesztések és a globalizáció, a demográfiai változások vagy az erőforrások szűkössége. A modellezés során a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy miközben sikerülhet az 1,5 Celsius-fokra vonatkozó célokat is tartani, a teljes foglalkoztatás is növekszik 1 százalékkal.

Az Egyesült Királyságban a tengeri szélenergiaipar jelentős foglalkoztató lehet a jövőben, munkát biztosíthat azoknak, akiket korábban az olaj- és a földgázipar foglalkoztatott. Különösen mérnökökre, kutatókra és olyan szakemberekre van szükség, akik tapasztalatot szerezték már a tengerhez közeli tevékenységeknél.

Az elektromos autók elterjedése az autóipar beszállítói láncolatának egészében hoz nagy változásokat, s bár jár munkahelyek elvesztésével, a foglalkoztatás ezzel párhuzamosan nő az elektronikai, az infrastruktúra-fejlesztési, a szolgáltatási és a gyártói szektorban is. Az olyan új technológiák, mint a villamosítás pedig az egész iparág versenyképességét meg fogják határozni.

A román energiaszektorban a megújuló energiaforrásokra való áttérés részben foglalkoztatni tudja a szénipar mérnökeit és technikusait és még többet a földgázszektorból. A svéd dekarbonizált acélipar pedig számtalan szakembernek nyújt elhelyezkedést a STEM-szakmákból: a tudományos, technológiai, mérnöktudományi vagy matematikai végzettségűekre nagy szükség lesz a körforgásos gazdaságra való áttérés során akár az erőforrás-hatékonysággal vagy az újrahasznosítással kapcsolatban is.

A megatrendek vizsgálata során a kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy például a spanyol mezőgazdaságban is megjelennek majd a technológia kínálta megoldások és több tudományterületre kiterjedő tudásra lesz szükség: ilyen az informatika, a robotika, a meteorológia, a kémia és a biológia is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!