szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

600-szor valószínűbb minden más magyarázatnál, hogy az ember okozta felmelegedés áll a szibériai hőhullámok hátterében.

Az ember okozta klímaválság előtt gyakorlatilag nem történhettek volna az elmúlt időszakban tapasztalhatóhoz hasonló hőhullámok Szibériában – írja egy megjelenésre váró tanulmány nyomán az Independent. A zord fagyokról ismert területen 2020 eleje óta egyre születnek az újabb melegrekordok, június 21-én például az északi sarkkörön túl fekvő orosz városból, Verhojanszkból 38 Celsius-fokos hőmérsékletet jelentettek.

Az elvégzett elemzések alapján a hőhullámokra minden másnál 600-szor valószínűbb magyarázat az emberi tevékenység. A mostanihoz hasonló körülmények máskülönben 80 ezer évente taláén egyszer fordulhatnak elő.

A hőség ráadásul – idén január óta összességében 5 fokkal volt melegebb az átlagosnál – számos erdőtüzet okozott, ami további szén-dioxidot juttatott a légkörbe. Ez pedig gyorsítja a klímakatasztrófa bekövetkeztét. A tudósok úgy számoltak, három évtizeden belül átlagosan 5 fokkal válhat melegebbé Szibéria az év első hat hónapjában.

A vizsgálatban mások mellett a brit meteorológiai szolgálat és az Oxford Egyetem szakemberei vettek részt. Többek között számítógépes modellekkel elemezték, hogy milyen tényezők állhatnak a rendkívüli helyzet hátterében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!