szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A városok terjeszkedése, a légszennyezés, a betolakodó fajok is súlyosbítják a problémát Európában.

Az Európai Unió természetes élőhelyeinek több mint 80 százaléka kedvezőtlen vagy rossz állapotban van – figyelmeztetett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA), amely szerint nagyobb erőfeszítésekre van szükség az érintett területek megóvásához.

A mostani elemzés a 2013 és 2018 közötti időszakot vizsgálja. A korábbi, 2007 és 2012 közötti időszakról szóló jelentés még csak 77 százaléknál mutatott kedvezőtlen állapotot.

Az élőhelyekre, valamint állat- és növényfajokra leginkább az intenzív mezőgazdasági termelés, a városok terjeszkedése, a nem fenntartható erdőgazdálkodási tevékenységek, a légszennyezés, a betolakodó fajok, az illegális vadászat és halászat, valamint az éghajlatváltozás jelent fenyegetést. 

A vizsgált hat évben az EEA több mint 67 ezer olyan emberi tevékenységet azonosított az EU-ban, amely ártalmas a környezetre.

A vizsgált 463 madárfaj kevesebb mint felének, 47 százalékának jó a védettségi állapota, ami 5 százalékos visszaesés a 2007-2012 közötti időszakhoz képest. A kedvezőtlen vagy rossz állapotban lévő fajok aránya 39 százalék, ami 7 százalékos növekedést jelent..

A beporzók számára fontos élőhelyek védettségi állapota jobban romlott, mint más természeti területeké.

A füves területek, dűnék és mocsarak állapota erősen romlik, az erdőterületek esetében azonban jelentős javulás figyelhető meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!