szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Óvodát építenének azon a területen, ahol a vizsgálatok nagyon súlyos talajszennyezést mutattak ki. 14 környező település ivóvize lehet veszélyben.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Budakalászon, az egykori Lenfonó és Szövőgyár mellett tervezett óvodát építeni és a zeneiskolát bővíteni az önkormányzat, az előkészítéskor vett talajvizsgálati minták azonban határértéket meghaladó toxikus szennyeződést mutattak ki az ingatlanon – adta hírül a Telex.hu.

A három évtizede folyamatosan pusztuló terület öt pontjáról vettek mintákat, amelyek vizsgálatakor kiderült, hogy a felépíteni tervezett intézmények alatti talajban és a talajvízben is jelentős koncentrációban találhatók magas környezeti és egészségügyi kockázattal bíró vegyületek. A beruházást emiatt leállították.

A vizsgálatok határértéket meghaladó szennyezettséget mutattak ki

  • a TPH csoportba tartozó vegyületekből (a gázolaj, a pakura, illetve a kenőolajok fő alkotórészei),
  • a BTEX csoportba tartozó illékony, monoaromás vegyületekből (benzol, toluol, etil-benzol, xilolok) és
  • policiklikus aromás szénhidrogénekből.

A lapnak elmondottak alapján a még működő gyárba vasúti kocsikkal szállították a – kazánfűtésre, valamint gőz-, és melegvíz-termelésre használt – kőolajszármazék tüzelőanyagot, amit nagyon elavult technológiával fejtettek át, így sok jutott belőle a talajra.

A vizsgálat megállapításai szerint nemcsak az a baj a területtel, hogy oda bármilyen középület elhelyezése magas kockázattal bírna. A szennyezett rész ugyanis

a Szentendre Regionális Déli Vízbázis ötvenéves elérési idejű hidrogeológiai „B” védőövezetének része. Azaz, ha itt szennyeződik a talaj, akkor az ötven év alatt elérheti az ivóvízkutakat is.

A mérgező anyagok pedig vélhetően már közel járhatnak az ivóvízkutakhoz, ahonnan 14 dunakanyari település ivóvize származik.

Emiatt a budakalászi önkormányzat – amely a gyár és az azt üzemeltető cég felszámolása után vásárolta meg az érintett területet 1996-ban – a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz és a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Bányafelügyeleti Főosztályához fordult, hogy adatokat kapjon a talajszennyezés korábbi mértékéről, ám egyik intézmény sem rendelkezett korábbi adatokkal.

Az önkormányzat azt szeretné elérni, készüljön a teljes üzemi területre egy átfogó felmérés, és derüljön ki mielőbb, milyen mértékű a szennyeződés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!