szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A környezetkímélő, 3D-nyomtatható zacclámpa csak a kezdet, Borsodi Eszter és Tamási Kinga egy sor más konyhai hulladékot is újrahasznosítana.

Kávézaccal kevert biológiailag lebomló műanyagból készített új anyagot a Miskolci Egyetemen két anyagtudósa – írja közleményében az egyetem. Borsodi Eszter és Tamási Kinga ötlete a környezetkímélő anyagról kávézás közben született, és bár kávézaccal kezdtek dolgozni, itt nem állnak meg: már más konyhai hulladékok újrahasznosítását is tervezik.

Designer termékek, ajándékok, makettek, egyedi tárgyak és prototípusok készítésére használható az új anyag – részletezik. A zacc-műanyagnak 3D nyomtatással adnak formát. A két mérnök erre példaként egy általuk készített lámpabúrát mutatott, ami az egyetem videójában is szerepel:

Borsodi és Tamási az általuk fejlesztett anyaggal bekerült a tavalyi Startup Plastic Surgery programba, illetve különdíjat nyert az Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások Szakkiállításon rendezett versenyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Itthon

Egyetemi puding: megnéztük, mi a tapasztalat az elsőként modellt váltott Corvinusnál

Hajszálnyit engedett a kormány a modellváltó egyetemek és új alapítványi fenntartóik sokat vitatott viszonyában. Kicsit több teret enged a szenátusoknak, és rugalmasabbnak mutatkozik az alapítványok kuratóriumi tagjainak kijelölésében, de várhatóan így is lesz mindegyikben politikus, és továbbra is elvárják a tudománnyal nehezen összegyeztethető üzleti szemléletet.