szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amíg a skót repterek 400 magánrepülővel kellett megbirkózzanak a zöld jövőről szóló konferencia alatt, Leonore Gewessler példamutató utazási módot választott.

Glasgow-i klímacsúcs
Október utolsó napján elkezdődött a COP26, az ENSZ 26. klímakonferenciája Glasgowban. Nagy várakozások előzték meg a találkozót, miután számos jelentés arra mutatott rá, hogy édeskevés, amit a világ országai eddig tettek a klímaváltozás katasztrofális következményeinek elkerülésére. Vajon most lesz áttörés? Kövesse velünk a COP26 fejleményeit!
Friss cikkek a témában

A nemrégiben véget érő glasgow-i klímacsúcs egyik legnagyobb képmutatása volt, hogy a Föld jövőjéről szóló konferenciára 400 magánrepülőgép szállította a résztvevőket, jelentős karbonlábnyomot hagyva maguk után. Ahogy azonban az AP írja, az osztrák klímaügyekért és közlekedésért felelős miniszter, Leonore Gewessler kilógott a sorból, a politikus ugyanis repülő helyett vonatra szállt, és 27 óra alatt tette meg a kétezer kilométeres utat Bécsből Glasgow-ba. Gewessler hálókocsival ment Brüsszelbe, átszállásáig ottani kollégáival találkozott, majd szintén vasúton folytatta az útját a skót nagyvárosba.

Az osztrák klímaminiszter egy évvel ezelőtti hivatalba kerülése óta rengeteget lobbizik azért, hogy újraélesszék Európa éjszakai vonatközlekedését, amely a diszkont légitársaságok miatt jelentősen visszaszorult. Gewessler emellett nemrégiben bevezette Ausztriában a „klímajegyet”, azaz egy kedvezményes, ezeregyszáz eurós éves bérletet, amellyel egész évben korlátlanul használható az ország összes tömegközlekedési eszköze. A jegyet 130 ezren váltották ki az elmúlt hetekben, meghaladva a kormány várakozásait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Gazdaság

Magyarország kényelmesen hátradől Glasgowban, pedig többre lenne hivatott a klímaharcban

Néhány, Áder János államfő által a hét elején bedobott, jól hangzó aduval már letudta bejelentéseit Magyarország a Glasgow-i klímacsúcson. Többre a COP26 kapcsán nem is igazán számíthatunk, de valójában túl alacsonyra tettük az első (2030-as) lécet a klímaharcban. Így bár előrelépés, hogy törvénybe foglaltuk a 2050-es klímasemlegességet, erőlködés lehet a vége. Botár Alexát a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetőjét faggattuk arról, mit várhatunk Magyarországtól a klímacsúcson.