szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerdán vált hatályossá a medvék megelőző kilövését lehetővé tevő rendelet Romániában. Összesen 220 medvét lőhetnek ki idén, a kvótát arányosan osztják el a leginkább érintett megyék között.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Romániában megjelent a hivatalos közlönyben és ezzel hatályossá vált a medvék preventív kilövését is lehetővé minisztériumi rendelet. A szabályt a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium hozta a lakosság biztonsága és az állatok által okozott károk elkerülése érdekében.

Az erről szóló közleményben Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter jelezte, hogy az elmúlt két évben okozott károk száma és értéke, valamint az ember elleni támadások és incidensek térképe alapján listázták, hogy hol kell beavatkozni a medveállományba. A miniszter azért tartotta fontosnak a törvényes keret megteremtését és a beavatkozást, mert a törvényes lehetőségek hiányában az ország egyes régióiban törvénytelen módszereket alkalmaznak a medvék elpusztítására.

A rendelet értelmében 220 barnamedvét lehet kilőni. A 80 egyedes beavatkozási kvóta azoknak az állatoknak kilövését teszi lehetővé, amelyek közvetlenül fenyegetik az emberi életet vagy a közbiztonságot. Emellett 140 további egyed kilövését is engedélyezik, hogy megelőzzák a medveveszélyt. Ennek keretében azoknak a településeknek a környékén teszik lehetővé a medveállomány ritkítását, ahonnan a legtöbb bejelentés érkezett a medvék által okozott kárról és a medvetámadásokról az elmúlt években.

A megelőzési kvóta újdonságnak számít a romániai vadgazdálkodásban, miután 2016-ban a Ciolos-kormány betiltotta a populációszabályozás céljából végzett medvevadászatot. Korábban évente 400-450 medve kilövését engedélyezte a minisztérium.

A tárca a rendelet közvitára bocsátásakor azt közölte, hogy a kvóták a 2022-es évre szólnak, és a kimerülésükig érvényesek.

A minisztérium honlapján korábban közzétett statisztikából kiderült, hogy az elmúlt két évben

  • 47 esetben támadt emberre medve Romániában;
  • 2974 esetben jelentettek be a nagyvad által okozott kárt;
  • ennek összértéke pedig 6,8 millió lej (félmilliárd forint).

A medvék ez alapján a legtöbb gondot Székelyföldön okozzák, Hargita megyében 14, ember elleni támadást jegyeztek fel, illetve a kár több mint 40 százalékát Hargita és Maros megyében jelentették, de számottevő kárt okoztak az állatok Kovászna, Brassó és Szeben megyélben is. Az ember elleni támadások statisztikájában Prahova megye áll a második helyen öt esettel.

A kvótákat is a statisztikának megfelelően osztották fel:

  • Hargita megyében 35,
  • Marosban 25,
  • Kovászna megyében 13,
  • Brassóban pedig 11 medvét lőhetnek ki a helyi vadásztársaságok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!