szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kiszárított micéliumok a talaj nedvességével érintkezve életre kelnek, és segítenek a test környezetbarát lebontásában.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Gombafonalakból készült “élő koporsó” segítségével nyújt lehetőséget hamvasztás nélküli természetközeli temetésre a Bécsi Temetkezési Vállalat – közölte a Bécs városának Külképviseleti Irodája.

A holland Loop Biotech által fejlesztett, gombafonalakból növesztett koporsó (képünkön) pillekönnyű, első ránézésre a hungarocellhez hasonlít, de akár 200 kilogrammos testet is elbír. Bélése moha, de kérésre vászon is lehet.

A különleges koporsó előállítása környezetbarát, – nem képződik szén-dioxid – és kiváltja az egyre értékesebb faanyagot is. Egy hét alatt növesztik formára, majd kiszárítják, amivel leáll a gombafonalak növekedése. Ha a koporsó talajvízzel érintkezik, a gomba újra életre kel, és segít lebontani a benne lévő testet is. A komposztálás során semlegesítődnek a felszabaduló méreganyagok és regenerálódik a talaj is.

Az „élő koporsó” azok számára lehet jó alternatíva, akik természetközeli temetést szeretnének, de bármilyen okból elutasítják a hamvasztást – írták.

A természetközeli temetésre támadt igényeket más módon is igyekszik kielégíteni az osztrák főváros temetkezési vállalata, így a Wiener Zentralfriedhofon külön természetközeli parcellát jelöltek ki, ahova csak biokoporsóban lehet temetkezni, mellőzve bármilyen fém vagy szintetikus anyagot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!