Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Országos erdei fülesbagoly telelőhely felmérést hirdetett január 20–23-ra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A programban, ami remek szabadlevegős elfoglaltságot kínál, bárki részt vehet
– írta hétfői közleményében az egyesület, amely az egyéni megfigyelők, családok mellett óvodák és általános iskolák részvételére is számít, a bagolyszámláláshoz ezen a linken keresztül lehet csatlakozni.
Az erdei fülesbaglyok különleges viselkedése, hogy a téli időszakban csapatosan keresik fel a települések, különösen az agrárterületek falvainak és városainak belterületeit. Egy-egy ilyen telelőhelyen többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, de Magyarország „bagolyfővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok összesített létszáma egyes években akár az ezer példányt is meghaladhatja! Az erdei fülesbaglyok mellett a telelő csapatokhoz alkalmilag néhány réti fülesbagoly, továbbá egy-egy kuvik és macskabagoly is csatlakozhat – írták.
Az MME szerint a jelenség hátterében az áll, hogy
- az érintett települések környéke gazdag zsákmányállatokban (egér- és pocokfajok),
- és a településeken több a fa, mint a földeken,
- emellett ezekben a városokban, falvakban hiányoznak a nagyobb testű ragadozómadarak is, amik veszélyt jelentenének a baglyokra.
A madárvédők mindenkit megnyugtatnak, hogy
a baglyok jelenléte természetesen semmiféle fizikai veszélyt nem jelent az emberekre, a társ- és háziállatokra!
A fák alatt jelentkező ürülék- és köpetpotyogás (felöklendezett, emészthetetlen szőr és csont „gombóc”) az általános higiénés szabályok betartása mellett nem hordoz fertőzéskockázatot.
A felméréstől azt várják, hogy pontosabb országos adatokhoz jutnak a jelenség területi eloszlásáról és nagyságrendjéről, másrészt tájékoztatja az embereket is a különleges viselkedésről, és arra buzdítva gyerekeket és felnőtteket, hogy még több időt a szabadban töltve természetvédelmi szempontból is hasznos önkéntes munkát végezve közösen tegyünk hazánk gazdag madárvilágának védelme érdekében – írták.