szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly büntetésre számíthat a polgárdi kutyamérgező, 2021-ben kimondottan az ilyen esetek elszaporodása miatt szigorított törvények értelmében.

Súlyos bűncselekménynek minősül az állatok mérgezése – hívta fel a figyelmet a Polgárdiban történt sorozatos állatmérgezések nyomán Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos, valamint Nyikos László, a település polgármestere.

Az Igazságügyi Minisztérium által kiadott közös közleményükben emlékeztettek arra, hogy a mérgezéses esetek elszaporodása nyomán, illetve a természetkárosítások visszaszorítása és megelőzése céljából a 2021 végén az állatok védelme érdekében elfogadott törvényi szigorítások értelmében „komoly következményekkel kell számolnia annak, aki ilyen tettre vetemedik”. Konkrétan:

ha az állatkínzást méreg alkalmazásával, vagy az állat elpusztítására alkalmas csalétek kihelyezésével több állat pusztulását okozva követik el, a büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.

Arra is emlékeztettek, hogy még csak el sem kell követni ezeket a mérgezéseket, hiszen a törvény szerint:

két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő még az is, aki ilyen bűncselekmény elkövetésére készül.

Polgárdiban a közelmúltban fordult elő, hogy ismeretlenek fagyállóval mérgeztek meg kutyákat és macskákat, az elkövetők kézre kerítése érdekében 400 ezer forintos nyomravezetői díjat ajánlottak fel:

Négyszázezer forintot kap, aki leleplezi a polgárdi mérgezőt

A polgármester szerint már tucatnyi esetben fordult elő, hogy mérgezett eledelt szórtak ki az utcákra.p>

Arról, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha házi kedvencünk mérget evett, itt olvashat:

Mérget evett a kutyám, mit tegyek? Jó tanácsok az állatorvostól

A gazdik - nem ok nélkül - félhetnek az utcai mérgektől, de ennél is gyakoribbak a banális otthoni mérgezések. Bagi Fruzsina állatorvost kérdeztük arról, hogy mit tehetnek a kutyatartók baj esetén. Gyanútlan kutyatulajdonosok a margitszigeti séta után azt tapasztalták, kedvenceik rosszul lettek - februárban számtalan ilyen hírt, Facebook-bejegyzést lehetett olvasni.

A törvények szigorításában komoly szerepet játszott Magyarország eddigi legsúlyosabb madármérgezéses esete is, amikor a turai Szent András Dombi vadásztársaság működési területén két hónap alatt 140 mérgezett csalétek és 118 mérgezett állat teteme került elő, köztük fokozottan védett fajok: rétisas, barna kánya és hamvas rétihéja:

Döglött rovarok a tetemek körül - egyre súlyosabb dolgok derülnek ki a turai madármérgezésekről

A Turán történt eset Magyarország eddigi legsúlyosabb vadmérgezése, a sok tucat rétihéja és más védett madár mellett már egy rétisas, illetve macskák, kutyák és más vadak is elpusztultak az idegméregtől, amellyel vastagon átitatták a szétszórt csalétkeket. A méregtől pedig meghaltak el elhullott állatokból lakmározó rovarok, a rovarokat elfogyasztó énekesmadár, de még az énekesmadárból falatozó héja is.

Borítóképünk illusztráció!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Élet+Stílus

Megszületett Magyarország első állatvédelmi kódexe

A kezdeményező Állatorvostudományi Egyetem mellett az okmányt 14 másik szervezet, többek között az Országos Rendőr-főkapitányság, a Magyar Állatorvosi Kamara, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykert írta alá az állatok világnapja alkalmából.