A gólyák miatt a földbe süllyesztik a villanyvezetéket a pusztazámori szeméttelepnél
Az E.ON a föld alá viszi a középfeszültségű hálózatot, így kevesebb lesz az áramkimaradás, és a madarak számára is biztonságosabb lesz a népszerű fészekrakóhely.
hvg.hu
Elbontja a légvezetékeket, és a föld alá viszi a középfeszültségű hálózatot az E.ON Hungária Csoport a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ területén.
A lerakóba érkező szerves hulladék folyamatosan odavonzza a madarakat, a sirályok, varjúfélék, gyurgyalagok mellett olyan védett madárfajoknak is táplálkozó- és fészkelőterületet kínál, mint az egerészölyv, a holló, a vércse, a partifecske vagy a fehér gólya. A több mint másfél méter szárnyfesztávú gólyák számára kockázatot jelentenek a területen futó szabadvezetékek, ezt a veszélyt csökkenti intézkedésével az E.ON. Korábban ugyanis tömegesen előfordult, hogy a vezetékbe gabalyodott gólyákkal áramütés végzett.
A beruházással a térség áramszolgáltatása és vele a hulladéklerakó üzemeltetése is stabilabb és biztonságosabb lesz, hiszen a gólyák fészekrakó tevékenysége és a vezetékekre ejtett ágak gyakran okoztak áramkimaradásokat.
A felszabaduló, vezeték nélküli oszlopokat nem bontják el, így azok a gólyák biztonságos fészkelő- és kilátóhelyeivé válhatnak. A szolgáltató közleménye szerint tavaly 24 gólyapár fészkelt az oszlopok tetején, illetve hely hiányában a földön, és összesen hatvannál is több fiókát neveltek fel. Az őszi vonulást megelőzően akár 200 gólya is időzik egyszerre a pusztazámori telepen, sőt időnként még a ritka, szigorúan védett, az emberlakta helyeket általában kerülő fekete gólyák is felbukkannak.
Az E.ON megjegyezte, hogy tavaly a kaposvári és a Nagykanizsa melletti bagolai lerakó középfeszültségű hálózatának madárvédelmi átalakítását is elvégezte, és évente több száz millió forintot fordít madárvédelmi beruházásokra.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.