Iszapbirkózás lett Trump vámháborújából
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Ilyen az, amikor az élővilág alkalmazkodik a városi léthez.
Érdekesen viselkedő Cooper-héjára figyelt fel Vladimir Dinets, a Tennessee Egyetem zoológusa New Jersey-ben még 2021-ben: a héja az autók mellett, a járdához közel repült, majd átvágva a piros lámpánál álló kocsisor előtt lecsapott egy csapat énekesmadárra egy ház előtt – írja a The Guardian.
Az, hogy a héja városi környezetben is vadászik nem meglepő, a madár viselkedésében viszont volt valami különleges, ezért a kutató elkezdte jobban megfigyelni a a jelenséget. Tanulmányban leírta, hogy összesen 18 napig, nagyjából 12 órán át figyelte a madarat, jellemzően hétköznap reggelente. Ez idő alatt egyértelmű lett számára, hogy a ragadozó megfigyelte, hogy az egyik ház előtt rendszeresen énekesmadarak gyűlnek össze, mivel a család ott előtt szokott reggelizni. A leeső morzsák vonzották oda őket. A héja arra is felfigyelt, hogy rendszeresen feltorlódik a kocsisor is a ház előtt, mivel egy zebra miatt piros lámpát kapnak.
A héja egészen addig a fák lombjának takarásban volt, amíg össze nem gyűlt elég kocsi a piros lámpánál. Ezt követően a kocsisor takarásban egészen a házig repült, ahol aztán kivágódva az autók mögül lecsapott a madarakra.
Dinets azt is megfigyelte, hogy a héja csak azután vette fel a „rajtpozíciót”, hogy egy gyalogos megnyomta a zebránál lévő gombot, ezzel megállítva a kocsisort. Ennek volt egy visszajelző hangja, és a héja csak akkor jelent meg valamelyik közeli fán, amikor ezt a hangot hallotta. A madár tehát nem csak azt tanulta meg, hogy a kocsik néha megállnak, hanem azt is pontosan tudta, hogy ennek mi az előjele.
„Amikor rájöttem, hogy mi folyik itt, nagyon lenyűgözött. Erre nem számítottam, ugyanakkor minden alkalommal, amikor tanulmányozok egy-egy állatfajt, az okosabbnak bizonyul, mint amire számítottam” – mondta Dinets.
A héját még egy évvel később is meg tudta figyelni, azután azonban a közlekedési lámpákat lecserélték, nem adtak ki többé hangot akkor, ha egy gyalogos jelezte, hogy szeretne átkelni. A család is elköltözött a házból. Azóta nem látta a héját.
Ahogy azt a The Guardian cikke megjegyzi, egyre gyakrabban figyelnek meg olyan állatokat (gyakran madarakat), amelyek alkalmazkodva a városi léthez, különleges megoldásokkal rukkolnak elő. Magyarországon is rendszeresen látni például varjakat, amelyek az autóútra dobálnak diót annak reményében, hogy a rajtuk áthajtó autók megtörik azokat. De pár éve egy olyan varjút is megfigyeltek, aki csalival horgászott.
A varjak városi jelenléte néha kellemetlenségekkel is jár, a fiókákat repülni tanító szülők emberekkel szemben is agresszívak lehetnek.
Nyitóképünk illusztráció, Cooper-héja New Yorkban, fotó: AFP / ANADOLU / Tayfun Coskun
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.