szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkalmazásban a gazdálkodók az összes műveletet egy helyen tudják majd kezelni.

Mióta idén januártól a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felületén vezetnie kell a gazdálkodóknak az elektronikus permetezési naplót, naponta akár több órát is felemésztenek az adminisztrációs feladatok a permetezési szezonban, ez pedig hatalmas terhet ró a gazdákra, ráadásul ezt sokan a növényorvosokra hárítanák -– írja az Agrárközösség közleményében. A szervezet szerint a sok tízezer embert érintő problémára egy egyedi fejlesztésű applikáció jelentene megoldást, melynek segítségével csupán néhány gombnyomással rögzíteni lehet az adatokat, ezzel időt és pénzt spórolva.

Mint írják, az új támogatási ciklusban új kötelezettségek jelentek meg a gazdálkodók számára, ez érinti többek közt a hatósági adatszolgáltatást is. A növényvédelmi kezeléseket korábban is kötelező volt papíron vezetni, de egy szabálymódosítással ezt digitális környezetbe helyezték át.

Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője arról beszélt, a változtatásokkal kapcsolatban a legnagyobb fejtörést az okozza a gazdáknak, hogy

év eleje óta a 10 hektárnál nagyobb összterületen gazdálkodóknak naprakész nyilvántartást kell vezetniük a szántóföldi kultúrában végzett rovarölőszeres kezelésekről.

„Az ilyen típusú kezeléseknél előírták, hogy a permetezést követő nap végéig be kell küldeni a Nébihnek az adatokat. Az intézkedés a fogyasztók érdekeit tartja szem előtt, a vegyszerfelhasználás ugyanis régóta sarkalatos kérdése az embereknek. A nyugat-európaihoz hasonló szabályozással az élelmiszerek nyomon követése sokkal valósabb képet mutat majd arról, hogy az adott termény mivel és mikor lett kezelve. Csakhogy ez óriási plusz terhet ró a gazdákra” – mutatott rá a szakértő.

Okner Péter, az AgroVIR Kft. cégvezetője szerint a problémára egy alkalmazás a megoldás: „A gazdálkodó a művelet közben vagy végén egy lenyíló gördülő listából választhatja ki a kijuttatott növényvédőszer típusát és dózisát. A rendszerben elhelyeztünk egy minőségbiztosítási ellenőrzési pontot, ami megelőzi a Nébih felületére történő beküldést. Ez azt jelenti, hogy növényorvos validálja munkaidőben az adatokat” – magyarázta.

Hozzátette, hogy amennyiben ünnepnapon történik a kezelés, a szoftverbe épített automata a határidő utolsó percében akkor is beküldi az adatokat validálás nélkül, ha a növényorvos azt nem tudta ellenőrizni. Ezáltal az adatszolgáltatást teljesíti a gazda, és a legsúlyosabb növényvédelmi bírságot biztosan elkerüli.

A szakemberek figyelmeztettek, a jelenlegi tervek szerint 2024-től az e-gazdálkodási napló is beáll a sorba, vagyis az összes mezőgazdasági művelési területen elvégzett feladatot be kell majd rögzíteni. Az alkalmazást ennek fényében továbbfejlesztik majd, így a gazdálkodók az összes műveletet egy helyen tudják majd kezelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!