Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Közel 70 százalékkal magasabb a Magyar Nemzeti Bank 93 cégjegyzésre jogosult alkalmazottjának a havi átlagfizetése idén áprilisban, mint a Simor András idején az ugyanilyen pozícióban dolgozóké.
Már az is feltűnő, hogy a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi felső vezetői – Matolcsy György elnök és alelnökei, valamint a monetáris tanács tagjai – 13,5 százalékkal többet keresnek, mint a magasnak mondott fizetésükre hivatkozva az Orbán-kormány támadásainak kereszttüzébe került előző, Simor András-féle garnitúra (lásd táblázatunkat). Hiszen a KSH adatai szerint 2013. március (Matolcsy hivatalba lépése) és 2015. március között a szellemi foglalkozásúak átlagbére mindössze 8 százalékkal emelkedett.
Az azonban már mellbevágó, hogy közel 70 százalékkal magasabb, bruttó 1,6 millió forint volt a Magyar Nemzeti Bank 93 cégjegyzésre jogosult (azaz ügyvezető igazgatótól referensi beosztásig foglalkoztatott) alkalmazottjának a havi átlagfizetése idén áprilisban, mint a Simor idején utoljára kimutatott hónapban, 2012 decemberében ugyanilyen joggal bíró 112 főé. Ezzel az MNB-vezetők most bruttó 1,6 milliós átlagbére több mint ötszöröse a szellemi foglalkozásúak 300 ezres nemzetgazdasági átlagának.
A két MNB-ciklus vezetőinek keresete közötti jelentős eltérés nem kis részben annak köszönhető, hogy jelenleg hat ügyvezető igazgatója van az MNB-nek, szemben a 2012 végi eggyel, s előbbiek – köztük Polt Péter legfőbb ügyész felesége, a személyügyekért felelős Polt-Palásthy Marianna – havonta bő 2 millióval többet keresnek egyetlen elődjüknél: közel bruttó 5 millió forintot.
A két éra cégjegyzői fizetéseinek összehasonlítását valamelyest nehezíti, hogy Simorék szervezeti egységek vezetőiként aposztrofálták azokat, akiket Matolcsyék igazgatókként és főosztályvezetőkként. Az mindenesetre így is megállapítható, hogy a mostani 15 MNB-igazgató havi bruttó 2,250–3,375 millió, valamint a 16 osztályvezető 1,600–2,520 milliós bére jóval magasabb a Simor-féle húsz szervezetiegység-vezető 1,100–2,529 milliós kereseténél.
Az viszont a posztok azonossága okán már teljes mértékben összehasonlítható, hogy míg Simoréknál a legjobban fizetett osztályvezető alig bruttó 1,3 milliót kapott havonta, most mintegy 1,7 milliót. A legalacsonyabb havi bér Simorék idején a bruttó 221 ezer forinttal honorált ügyviteli munkatársé volt, az ő mostani megfelelője, a referens csaknem duplaannyit, 385 ezret keres.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.