Tetszett a cikk?

2021-ig helyreállítják az európai tengeri környezetet, köztük a Balti-tengerét is, döntöttek a Helsinkiben tartott Balti Tengeri és Európai Tengerészeti Stratégiai Konferencián.

Az EU soros elnöki tisztségét az év végéig ellátó Finnország azt szeretné, ha az európai környezetvédelmi miniszterek decemberi találkozóján a tagállamok megegyeznének az Európai Tengerészeti Stratégia Direktíváról - közölte Jan-Erik Enestam környezetvédelmi miniszter.

Szakértők szerint a feladat nehéz, és nem valószínű, hogy 2021-re Európa minden tengere tiszta lesz, de ha öt évvel elhalasztják a környezetvédelmi intézkedéseket, az eredmények is öt évvel késni fognak.

A Balti-tengert illetően az intézkedések a mérgező algák mennyiségének minimalizálására, illetve a tenger vizét terhelő mezőgazdasági hatások jelentős csökkentésére irányulnak. Jelentősen javítani kell a tengervíz minőségét, és külöféle halfajtát kellene telepíteni - írja a Helsingin Sanomat.

A finn környezetvédelmi hatóság szerint a különféle szennyvízkezelési technikáknak köszönhetően már jelentősen sikerült csökkenteni a nitrogén- és foszforkibocsátást a Balti-tenger térségében, de ennek konkrét eredményei egyelőre nem jelentkeznek, időbe telik, amíg a gyógyítás jelei észrevehetők lesznek.

euractiv.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Miért lát a tengeri sün szem nélkül?

A tengeri sün a genetikai információk valóságos kincsesháza a tudósok számára, mert a jelek szerint sokkal több a közös vonása az emberrel, mint azt korábban sejtették - erről tudósít a Science című lap, amely szerint az orvosi kutatómunka számára a tüskés tengeri lény még nagyon sok meglepetést tartogat.