Egy képlet, amely megmutatja, miért viselkednek annyira rettenetesen bután az emberek

Már hetven éve leírták, miért pusztítjuk a Földet, miért mentek bele országok fegyverkezési versenybe, és miért hoznak meg az emberek olyan döntéseket, amelyekkel hosszú távon mindenki rosszul jár. Aztán közgazdászok és pszichológusok elkezdtek összedolgozni, és arra is rájöttek, mi lehet a megoldás.

Egy képlet, amely megmutatja, miért viselkednek annyira rettenetesen bután az emberek

A közgazdaságtan unalmas, öltönyös bankárok és egyetemi professzorok szórakozása, amit csak tovább ront, ha még képletek is vannak benne. Legalábbis első ránézésre. Persze ez valahol érthető. Őszintén: ha most leírjuk azt, hogy ui(s*i, s*-i)≥ ui(si, s*-i) tetszőleges si ∈Si-re, ahol i=1,…,n, akkor a matematika iránt nagyon érdeklődőket leszámítva mindenki legszívesebben menekülne, és igaza is van.

Pedig ez a képlet azt magyarázza meg, hogy miért pusztítjuk el éppen a bolygónkat.

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.