Hét választás Magyarországon - 1990-2014
A rendszerváltás óta most a nyolcadik önkormányzati választás van Magyarországon. Ebből az alkalomból idézzük fel, milyen volt az első hét. Volt, amikor a parlamenti választás győztese az önkormányzatit is megnyerte, volt, amikor elbukta. Ahány választás, annyiféle kimenetel, ez a múlt tanulsága.
Az 1990-es önkormányzati választás:
Kevesen voltak, de nagy ütést vittek be a kormánynak - Önkormányzati választás, 1990.
A rendszerváltás utáni első önkormányzati választás még kétfordulós volt. A mostani választás alkalmából újraközöljük a korabeli HVG két cikkét, az egyik az első, a másik a második forduló eredményeit értékeli. Fordulat az első fordulóban, a szavazók megbüntették a kormányzó MDF-et Alaposan rácáfolt az előzetes közvélemény-kutatási eredményekre a vasárnapi helyhatósági választás.
Az 1994-es önkormányzati választás:
A '90-es nagy nyertesek lettek a nagy vesztesek - Önkormányzati választás, 1994.
1994-ben már csak egyfordulós volt az önkormányzati választás. A nagyobbik koalíciós párt, az MSZP győzött, koalíciós partnere, az SZDSZ és a korábbi kormányzat fő ereje, az MDF nagyon visszaesett. A mostani önkormányzati választások alkalmából közöljük újra a HVG korabeli cikkét.
Az 1998-as önkormányzati választás:
A Fidesz erősödött, az MSZP nyert, Demszky triplázott - Önkormányzati választás, 1998
Harmadszor is a szabaddemokrata Demszky Gábor lett Budapest főpolgármestere a vasárnapi helyhatósági választáson. A szavazáson, amelyen 48 százalékkal megdőlt az önkormányzati választásokon eddigi részvételi csúcs, májusi vereségükért - a nem hivatalos végeredmény szerint - revansot vettek a szocialisták. A megyei közgyűlések elsöprő többségében ugyanakkor a kormánypártok győztek.
A 2002-es önkormányzati választás:
Eltűntek a térképről a narancssárga foltok - Önkormányzati választás 2002
2002-ben elsöprő győzelmet hoztak az MSZP-SZDSZ-koalíciónak önkormányzati választások. 1990 óta először fordult elő, hogy a frissen hatalomra került pártok parlamenti pozíciójukhoz képest növelni tudták befolyásukat. A mostani önkormányzati választások alkalmából közöljük újra a HVG korabeli cikkét. Miskolc, Szeged, Szombathely, Szolnok, Sopron - ezek a kormánypártok által újonnan megszerzett legjelentősebb városi „trófeák" a vasárnapi önkormányzati választásokon.
A 2006-os önkormányzati választás:
Az őszödi beszéd után Gyurcsányék elindultak a lejtőn - Önkormányzati választás, 2006
Elhúzódó politikai válság látszik fenyegetni a vasárnapi önkormányzati választás után Magyarországon. A parlamentben 16 fős többséggel rendelkező, a hétvégi szavazáson azonban súlyos vereséget szenvedett balközép koalíciónak mostantól ellenzéki többségű önkormányzatokkal egyezkedve kellene drasztikusan csökkentenie az állami juttatásokat. Minderre az MSZP-SZDSZ-koalíció 2002 és 2006 között egyszer már képtelennek bizonyult, holott akkor még nagyrészt saját emberei uralták a helyhatóságokat.
A 2010-es önkormányzati választás:
Kétharmaddal hengerelt a Fidesz - Önkormányzati választás, 2010
2010-ben a tavaszi parlamenti választás után az önkormányzatin is tarolt a Fidesz. Több mint hatvan év után került megint jobboldali politikus Budapest élére, Tarlós István személyében. Erre mondta Orbán Viktor, hogy Budapest ismét a nemzet fővárosa. A mostani önkormányzati választás alkalmából újraközöljük a HVG 2010. október 9-i számának cikkét.
A 2014-es önkormányzati választás:
A Fidesz sorozatban 7. választását nyerte - Önkormányzati választás, 2014.
2014-ben, a legutóbbi önkormányzati választáson a baloldal immár a hetedik vereségét szenvedte el, a keletkező mind nagyobb politikai űrből a Jobbik látszott profitálni. A mostani önkormányzati választás alkalmából újraközöljük a HVG korabeli cikkét. Sokat vesztettek, de nem eleget.