MTA-kutató: Magyarországon már nem lehet a hatalomtól teljesen függetlenül üzletelni

Van a Fidesz-közeli vállalkozók köre, majd egy hatalmas, kiterjedt szürkezóna, az együttműködőké, és szinte már nincs is fehér – összegzi vizsgálódása tapasztalatait Laki Mihály, a Magyar Tudományos Akadémia emeritus kutatója.

MTA-kutató: Magyarországon már nem lehet a hatalomtól teljesen függetlenül üzletelni

HVG: Lehet-e tudni, hogy a gazdaság mekkora hányada van Fidesz-közeli vállalkozók kezében?

Laki Mihály: Erről csak sejtéseink vannak. Mihályi Péter például úgy véli, hogy ez csak egy kisebb, körülhatárolható része a gazdaságnak. Szerintem nincs igaza, óriási a szürkefelület. Több olyan vállalkozóról kiderült, hogy ilyen-olyan módon együttműködik a Fidesszel, akiről a korábbi kutatásaink alapján még azt feltételeztük, hogy távol áll tőle. Például a helyi önkormányzatnak tettek bizonyos szolgálatokat annak fejében, hogy megrendelést kapjanak. A kutatáshoz felállítottam egy szempontrendszert, négy kritérium alapján döntöttem el, ki tekinthető Fidesz-közeli vállalkozónak. Azokat soroltam ide,

Azt a vállalkozót tekintem Fidesz-közelinek, aki a négyből legalább három szempontnak megfelel. Tettem ellenpróbát is, külön csoportba sorolva azokat, akikre egyik szempont sem igaz. Ők lettek volna a távol állók, de szinte

senkit nem találtam, akit ebbe a kategóriába helyezhettem volna.

Akik pedig ismereteim alapján biztosan kimaradtak, azoknak előbb-utóbb konfliktusuk támadt a hatalommal, például adóvitába bonyolódtak.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.