Létezhet, hogy Hosszú Katinka az országnak nem, csak magának nyer aranyat Tokióban?
Az orosz sportolóknak az államilag támogatott doppingolás miatt immár évek óta ez a sors jut. A kérdés a magyar sportolókkal kapcsolatban azért merül fel, mert az ARD német tévé hatalmas botrányt robbantott ki az Aján Tamás vezette Nemzetközi Súlyemelő-szövetség ügyeit vizsgálva.
Az oroszokat azért zárta ki tavaly decemberben (egyelőre első fokon) a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) négy évre valamennyi világversenyről – így a következő két olimpiáról is –, mert akkreditált nemzeti doppingügynökségük, a Rusada moszkvai laboratóriumának eredményeit bizonyíthatóan manipulálták. Márpedig az ARD német köztévé vádjai szerint a magyar nemzeti doppingellenes szervezetként (Hunado) akkreditált Magyar Antidopping Csoport (MACS) sem különb. A Nemzetközi Súlyemelő-szövetség, az IWF megbízásából eljárva korábban moldáv súlyemelőket vizsgáltak, s állítólag tőlük fogadták el a manipulált doppingmintákat. Ha a manipuláció bebizonyosodik, az beláthatatlan következményekkel járhat a magyar sportolók nemzetközi szereplési lehetőségeire.
Azt persze bizonyítani kell, hogy a MACS tudott-e a manipulációról, de
„egy dolog biztos: a doppingmintákat manipulálták”
– mondta a HVG kérdésére tömören Hans Geyer, a kölni sportfőiskola laborjának vezetője, amikor a súlyemelést érintő botrányról érdeklődtünk. Ők ellenőrzik ugyanis azokat a mintákat, amelyeket a különböző szövetségek kérésére a nemzeti doppingellenes ügynökségek munkatársai begyűjtöttek, így azokat is, amelyeket az IWF-fel szerződésben álló magyar Hunado szállított le. Minden új mintát összehasonlítanak az illető sportoló úgynevezett biológiai útlevelével, vagyis vére legjellemzőbb tulajdonságaival. Ha nagy az eltérés, akkor a mintaadó doppingolt vagy más vizeletét adta le az ellenőröknek.
Az ARD-nek megszólaló két német szakértő a HVG kérdésére nem akart spekulációkba bocsátkozni. Geyer a mintákat vizsgáló labor részéről annyit mondott, hogy ők csupán analizálják a vizeletet, és mindenféle manipulációt jelentenek az érintett szövetségnek, illetve a WADA-nak. Azt nem tudják, hogyan történt a trükközés a mintákkal, volt-e köze hozzá az ellenőrnek, vagy őt is átverték, esetleg utólag cserélték ki a mintát. Így arra sincs adatuk, hogy a magyar ellenőrök részt vettek volna a csalásban.
Mario Thevis doppingszakértő ugyancsak nem kívánt nyilatkozni a folyamatban lévő vizsgálatról, pedig az ARD még úgy mutatta be mint az IWF-et vezető Aján Tamás rendszerének kritikusát.