A koronavírus-válság közben Libanon szép csöndben csődbe ment
Libanon függetlensége óta először jelentett be fizetésképtelenséget, ami az évtizedes gazdasági és politikai krízis súlyos tünete. Ráadásul a közel-keleti országot a világjárvány is súlyosan érinti, főleg az Iránnal fennálló szoros vallási, politikai és gazdasági kapcsolatai miatt.
Ha lehet igazán rosszkor bejelenteni államcsődöt, akkor Libanonnak sikerült a koronavírus-járvány kellős közepére időzítenie. Március elején 1,2 milliárd dollár értékű kötvénye járt le, a kormány pedig már napokkal korábban jelezte, hogy nem fizet.
Libanon kezd szétesni, nincs elég pénz a hitelek törlesztésére
Dollármilliárdot kellene törleszteni, csak hát nincs miből. Úgyhogy fizetésképtelenséget jelentettek.
A jelenlegi és a potenciális hitelezők azt szeretnék, hogy az ország komolyan vehető gazdasági reformtervet tegyen le az asztalra. Mégpedig olyat, amely a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ajánlásait követi, de
a kormány egyelőre csak technikai segítséget – tanácsot – kért a washingtoni székhelyű nemzetközi pénzügyi intézménytől, kölcsönt nem. Az utóbbi ugyanis már az IMF feltételeivel együtt járna.
Kérdés azonban, hogy az 1943-as függetlensége óta először fizetésképtelenné vált Libanon elkerülheti-e az IMF beavatkozását és a valóban mélyreható reformokat. Áprilisban ugyanis további 700 millió, júniusban pedig még 600 millió dollár adóssága jár le. Libanon – Japán és Görögország után – a világ harmadik legeladósodottabb országa a GDP-jéhez viszonyítva. A levantei ország pénzügyi terhe a hazai össztermék 170 százalékára rúg.