"Nem szabad, hogy a gyerekek ebből az egészből bármit észrevegyenek!"

11 perc

2020.09.05. 08:30

„Az állam azt üzente, hogy köszönöm szépen, nem kérek abból, hogy civilek eljuttassák érettségiig vagy diplomáig a legszegényebb gyerekeket” – reagált Orsós János, az Ámbédkar Gimnázium alapítója arra, hogy az Emmi megvonta a hátrányos helyzetű gyerekeknek esélyt nyújtó iskolák támogatását. L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője szerint az állam működésképtelenségéhez asszisztálnak azzal, hogy civil adományokból pótolják az elvont pénzt, de nem tehetnek mást. A MET lelkésze, Iványi Gábor pedig kicsinyes politikai bosszúról beszél. A nehézségek ellenére a héten mindhárom érintett iskolában elindult a tanítás.

A tanévkezdés napjaiban derült ki, hogy három emblematikus, a legkiszolgáltatottabb rétegek iskoláztatását segítő szervezet állami támogatását vágja vissza drasztikusan a kormány. Az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), illetve a Berettyóujfalun és környékén működő Igazgyöngy Alapítvány iskoláinak kiegészítő támogatását idén megfelezték (jövőre pedig lenullázzák), a miskolci Dr. Ámbédkar Iskola támogatását már most teljesen megszűntették.

Hátrányos helyzetűekkel foglalkozó iskolákat akar államosítani a kormány

Miközben az Orbán-kormány évek óta számolatlanul önti a pénzt a hozzá lojális egyházi és karitatív szervezetek számlájára, az állami támogatás megvonásával most megpróbálja megfojtani az olyan felekezeti és alapítványi iskolákat, ahol a fenntartók nem a kormány hívei.

Ezt a bizonyos kiegészítő támogatást 2006 óta kaphatják olyan oktatási intézmények - korábban több évre előre leszerződve, az utóbbi időben évente megújítandó formában -, amelyeknek a működésére nem elegendő a tanulólétszámból számolt, minden iskolának járó alapnormatíva. A jellemzően halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek oktatására szakosodott intézményekben ez kifejezetten igaz, hiszen ezekben nem csak oktatás, hanem egy nagyon erős szociális tevékenység is folyik. Ráadásul, míg a legtöbb alapítványi-, egyesületi- vagy magániskola a pluszköltségekre tandíjat szed, ezekben az intézményekben - ahol többek közt étkezést, útiköltséget, vagy ösztöndíjat, esetleg kollégiumot is biztosítanak a diákoknak -, erről szó sem lehet, hiszen a családoknak nem telne rá.