Így fejtették meg a katicagyilkos katica titkát
A harlekinkatica betelepítése Európába és Amerikába rosszul sült el, minden más katicát kiirt. Csak pár éve derült ki, hogyan. A történetet Zsámboki János biológus ismerteti.
Örök kérdés, hogy mi tesz egy állatfajt életképesebbé, hogyan tudja kiszorítani a vetélytársait egy élőhelyről. Maga a felvetés egyáltalán nem elméleti, egy élőhelyre újonnan betelepített állatfaj, amelyik nagyon erősen versenyez az őshonos fajokkal, komoly gazdasági károkat is tud okozni. Sajnos legtöbbször nem tudjuk pontosan, mitől lesz egy állatból ilyen károkozó, özönfaj (invazív faj), amikor a nagyon közeli rokonai nem viselkednek hasonlóan.
Jelenkori, minket is érintő példa erre a harlekinkatica, amelyet eredetileg levéltetvek elleni biológiai védekezés céljából telepítettek be az USA-ba és Európába, de hamar kiderült, hogy mindenhol kiszorítja az őshonos katicákat, és így komoly természeti károkat okoz. Magyarországon 2008 -ban észleltek először, azóta akadálytalanul terjed. De mégis mi a harlekinkatica (Harmonia axyridis) sikerének titka? Hogyan szoríthat ki őshonos fajokat, amikor azok nyilván sokkal jobban alkalmazkodtak az itteni körülményekhez, mint az eredetileg Ázsiából behurcolt jövevény?