10 év alatt sem javult a helyzet, most újra nekifutnak az egészségügy reformjának

5 perc

2020.03.02. 09:00

Az Orbán-kormány ismét, többedszer nekiveselkedik az egészségügyi ágazat megújításának, de az első előterjesztés máris bukásra áll. Politikai okokból halhat bölcsőhalált az új csomag.

Az ágazatot jelenleg a beszállítók hitelei, valamint az orvosok és nővérek hivatástudata tartja életben.

Ezt mondhatta volna bármelyik ellenzéki képviselő az Országgyűlés múlt heti nyitóülésén – de plágium lett volna. A kritikát ugyanis éppen tíz évvel ezelőtt a Fidesz egészségügyi megmondóembere, Pesti Imre vetette papírra, pártja választási programjának részeként. Az ebben megjelölt, sürgős beavatkozásra váró neuralgikus pontok többsége tízévi kormányzás után is fájón létezik, a megoldott problémák helyére pedig újak kerültek.

Nem szűnt meg, sőt növekedett az ágazat adóssága, megmaradt a rendszer kórházközpontúsága, az ellátáshoz való hozzáférés egyenlőtlensége, az alapellátás minden hiányossága. A szabályozási szigorítások és a 2010 óta erre áldozott 31 milliárd forint többlettámogatás révén rövidültek a műtéti várólisták, ugyanakkor a szakorvosi rendelőkben hetekre, hónapokra nőtt a várakozási idő.

Az uniós beruházásoknak köszönhetően a megyei központokban számottevően, és valamennyire a kisebb városokban, sőt még az apróbb településeken is javult az egészségügyi infrastruktúra, ám hiányoznak a nővérek, bizonyos szakmákban az orvosok, a diagnosztikára, még a laborra is heteket kell várni, a kórházakba gyógyszert, a krónikus osztályokra pedig pelenkát és élelmet is vinni kell.

Tényleg az orvosok akarják betiltani a hálapénzt, de a kormány ezt nem engedi?

Ismét fellángolt a vita a paraszolvencia kiiktatásáról, miközben a magyar egészségügy hiánygazdálkodásának nem ez lenne a gyógyszere, noha hálapénzfizetésben élen járunk az EU-ban. Eközben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a szélesebb szakma és a közvélemény teljes kizárásával készíti elő az egészségügy finanszírozási rendszerének átalakítását, a „valós szükségletekhez igazodó módszertan" kialakítását, az óriásira duzzadt kórházi adósságállomány kezelését.

Most újfent nekifut az átalakításnak a kormány. Az emberi erőforrások miniszterét egy tavaly decemberi kormányhatározat tizenegy pontban kötelezte erre, a következő fél évre a legsürgősebb teendőket is rögzítve. Az első minisztériumi zsengék meg is születtek, sőt ki is szivárogtatták őket a Portfoliónak.