Ingyen is megkapható szolgáltatásért fizethetett 133 milliót Újpest előző vezetése
Újpest vezetése pénztalicskázásról, a korábbi fideszes polgármester viszont gondos befektetési politikáról beszél annak kapcsán, hogy az önkormányzat irreálisan nagynak tűnő sikerdíjat fizetett egy korábbi quaestoros ügynökcégnek.
„Az ingyenesség áll szemben az XLS Consulting Kft. részére kifizetett bruttó 133,7 millió forintos tanácsadói jutalékkal”
– áll abban a Ladó Judit Mária által idén nyáron elkészített független szakértői jelentésben, amit Újpest önkormányzata rendelt meg egy közjegyzőn keresztül. A megállapítás ütős, de roppant diplomatikus, hiszen törvénytelenséget nem vet fel.
Az ingyenesség jelent esetben azt jelenti, hogy azt a munkát, amire az XLS Kft.-t 2018 elején felfogadta az önkormányzat, ingyen is elvégezte volna neki egy bank. Az akkoriban Wintermantel Zsolt által vezetett önkormányzat a jogszabályokban ismeretlen befektetési „szaktanácsadásra” kötött szerződést a szakmában nem jegyzett céggel, s ezért az elért hozamtól függő, maximum 25 százalékos sikerdíj kifizetését vállalta, ami amúgy nem tilos. A megállapodást Molnár Szabolcs Farkas alpolgármester írta alá.
Valószínűleg annak köszönheti zsíros megbízását az XLS, hogy egykor a 2015 tavaszán megbukott Quaestor függő ügynöke volt. Emlékezetes, hogy 2015 áprilisában Wintermantel – akárcsak Borkai Zsolt, a szexbotrányába belebukott győri polgármester – hevesen bizonygatta a sajtónak: nem veszítettek azon, hogy a Quaestor volt a brókerük, mert csak állampapírok vásárlására adtak neki megbízást és azok hiánytalanul megvoltak. A Quaestor csődje után az XLS újbóli felbukkanásáig Újpestnek a Status Capital Kft. volt a tanácsadója, amelynek azonos tulajdonosi hátterű cégtársa, a Status Capital Zrt. időközben Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került, s a milliárdos gázszerelőmester kockázati tőkealap-kezelője lett.
Az XLS Kft. is csak az önkormányzat állampapír-portfólióját menedzselte egészen a 2019 őszi önkormányzati választásokig – nem épp kirobbanó sikerrel, ám annál nagyvonalúbb, még a szerződésével sem feltétlenül indokolható díjazás mellett. A valamivel több mint másfél év alatt az önkormányzat összesen 586 millió forint hozamhoz jutott az állampapírjain, ám ebből 539 millió az állomány ez idő alatt meg sem mozdított, a Magyar Államkincstárnál nyilvántartott részének a kamata volt.