Orbán ellen szólalt fel a jogállamiság ügyében a szlovák államfő
A szlovák államfő arra figyelmeztet, hogy az uniónak keményebbnek kell lennie a jogállamiság ügyében, különben félő, hogy a tekintélyelvű tagországok túsza lesz. A Financial Timesnak adott nyilatkozatban Zuzana Caputová felszólította az EU-tagokat, hogy függesszék fel a támogatásokat azoknak a kormányoknak, amelyek megsértik a közös alapértékeket.
A Financial Times megjegyzi: kijelentése mutatja, milyen éles harc folyik a szervezetben egyes országok, illetve az Európai Parlament között a demokratikus biztosítékok ügyében, a soros német elnökség által előterjesztett javaslat alapján. Egyben arról is tanúskodik, hogy a kontinens középső, illetve keleti részén azért vannak olyan államok, amelyek nem nézik jó szemmel a tekintélyelvűség megerősödését pl. Magyarországon és Lengyelországban. A cikk hozzáteszi, hogy az elnökasszony tavalyi győzelme lökést adott a térségben a liberális, unióbarát erőknek.
Az interjúban a politikus ugyanakkor arról is beszélt, hogy megfelelő mechanizmus kell a jogállam kikényszerítésére, mert ha nem lesz ilyen, akkor azok fognak diktálni, akik nem kívánják követni az európai normákat. Ám mint mondta, most arra is mód nyílik, hogy pontosan meghatározzák a jogállam fogalmát, illetve kritériumait.
Azaz Caputová ugyanúgy gondolkodik, mint a többi közt az északi tagok, tehát, hogy kemény mechanizmusra van szükség, amit viszont elutasít a magyar és a lengyel vezetés. Azt is hangsúlyozta, hogy fel kell adni az egyhangú döntések rendszerét, és inkább kétharmaddal kell határozni, amivel arra utalt, hogy éppen azért feneklett meg a Magyarország és Lengyelország elleni jogállami eljárás, mert a két kormány kölcsönösen fedezi egymás hátát.
Le Monde - Gyávaság és a cinizmus: a Bizottság behódolt az Orbánoknak
Több tagország már intézményesíti az emberi jogok megszegését, így különösen aggasztó, hogy az EU a menekültjogban ezen az úton halad. Két kutató így értékeli a migráció megreformálásáról szóló új uniós javaslatot a Le Monde-ban.