Hogyhogy hétfő délelőtt dolgozunk a leghatékonyabban?
Nem a hétfőt gyűlölöd, hanem a munkádat – hangzik a Facebook-bölcsesség. Nem a hétfőt gyűlölöd, hanem a rossz munkaszervezést – így szól ennek az egy fokkal finomabb változata. De tényleg baj van-e a hétfőkkel?
Azt, hogy mennyire szeretünk egy napot, ha a munkáról van szó, egész jól lehet számszerűsíteni, ha azt nézzük, mennyire vagyunk hatékonyak olyankor. Ha azt feltételezzük, hogy a hétfő sokak leggyűlöltebb napja, logikus volna azt várni, hogy olyankor a legkevésbé hatékony a munka. Márpedig amikor a London School of Economics and Political Science elkészített egy országos felmérést erről, azt állapították meg, hogy a hétfő csak a második legkevésbé hatékony hétköznap, a lista végén ugyanis egészen egyértelmű, mi áll: a péntek.
Egész pontosan egy átlagos brit péntekenként 5 óra 17 percet töltött munkával, hétfőnként pedig 5 óra 42 percet. A kedd, szerda, csütörtök szinte pontosan ugyanolyan számokat hozott: 6 óra és 2-3 perc munkát.
Igen ám, csakhogy ez a munkával töltött időt méri. Egészen más képet kapunk, ha azt nézzük, mikor tudják az emberek a legtöbb munkát elvégezni. Sok felmérés készült erről önbevallásos módon – a legtöbbjük csak látványos, de nem reprezentatív –, amelyek viszont komolyan vehetők, azok szinte egytől egyig azt állítják, hogy a leghatékonyabbak hétfőnként vagyunk. Egész pontosan hétfő délelőtt.