A Moderna vakcinafejlesztése is a magyar Karikó Katalinék kutatásaira épül
Az amerikai Moderna nevű cég ugyanazokra a kutatásokra építve fejlesztette ki a koronavírus elleni vakcináját, mint a Pfizer. A kutatásokat kollégájával közösen a magyar tudós, Karikó Katalin végezte el még a 2000-es években.
Az elmúlt hetekben több kedvező fejlemény is történt a koronavírus elleni védőoltások ügyében. Először a Pfizer jelentette be, hogy az általuk készített vakcina 90 százalékos hatékonyságú, aztán az amerikai Moderna közölte, hogy az ő vakcinafejlesztésük 94,5 százalékos eredményességű.
A szer előnye, hogy a Pfizer készítményével ellentétben, amely mínusz 80 fokon tárolandó, ezt elég mínusz 20 fokon tárolni, vagyis háziorvosi rendelőkben és gyógyszertárakban is biztonsággal tárolható. Ráadásul 30 napos a szavatossága, míg a Pfizer oltóanyagánál ugyanez öt nap.
Van azonban a két oltóanyagban egy olyan közös tulajdonság, amely magyar szempontból duplán érdekessé teszi a fejlesztését. A Pfizerhez hasonlóan a Moderna is úgynevezett mRNS (hírvivő RNS) alapú vakcinát fejlesztett. Márpedig ez a The Guardian beszámolója szerint ugyanúgy a Pennsylvaniai Egyetemen dolgozó magyar kutató, Karikó Katalin, valamint kollégája, Drew Weissman 2000-es években elvégzett kutatására épül, mint a Pfizer vakcinajelöltje.
Karikó 2013-ban csatlakozott a német BioNTech nevű céghez, ami a Pfizerrel közösen fejlesztette ki a 90 százalékos vakcinát. Weissman eközben továbbra is az amerikai egyetemen dolgozik, aki az influenza, a herpesz és a HIV-fertőzés ellen is fejlesztett már vakcinát. Ezeket reményei szerint hamarosan embereken is elkezdhetik majd tesztelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.