szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai cég fejlesztése minden eddig ismert oltóanyagnál hatásosabb lehet. Előnye, hogy mínusz húsz fokon is lehet tárolni, a tesztalanyok pedig csak enyhe mellékhatásokról számoltak be.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Minden eddig kifejlesztett oltóanyagnál hatásosabb lehet a Moderna koronavírus elleni vakcinája – jelentette be közleményében az amerikai cég, amely azt állítja, az oltóanyag 94,5 százalékos védettséget biztosít a koronavírus ellen. Bár a fejlesztés még zajlik, a mostani eredmények a Moderna szerint biztatóak, a cég a következő napokban kérhet jóváhagyást az oltóanyagra.

Az új vakcina hatásosabb lehet, mint az amerikai Pfizer gyógyszergyártó cég által múlt héten bejelentett oltóanyag, amelyet a német BioNTech-el közösen fejlesztettek és amely a cég közlése szerint 90 százalékos hatékonyságú. A Pfizerhez hasonlóan egyébként a Moderna is úgynevezett mRNS (hírvivő RNS) alapú vakcinát fejleszt.

A Moderna harmadik fázisú klinikai tesztelésében 30 ezer ember vett részt, fele-fele arányban kaptak placebót és oltóanyagot. A több hónapig tartó tesztelés alatt a placebót kapó tesztalanyok közül 90-en kapták el a koronavírust, közülük 11-en súlyosan megbetegedtek. Velük ellentétben az oltóanyagot kapók csoportjában mindössze 5 megbetegedést regisztráltak.

Moderna

A Moderna közleménye szerint a fertőzöttek között 15 idősebb beteg is volt, 20-an pedig valamilyen etnikai csoporthoz tartoztak. Azt is írták, hogy oltóanyaguknak nincsenek komoly mellékhatásai, néhányan fejfájásról és izomfájdalomról számoltak be.

A szer előnye, hogy – a Pfizer készítményével ellentétben, amely mínusz 80 fokon tárolandó – ezt elég mínusz 20 fokon tárolni, vagyis háziorvosi rendelőkben és gyógyszertárakban is biztonsággal tárolható. Ráadásul 30 napos a szavatossága, míg a Pfizer oltóanyagánál ugyanez öt nap.

Az amerikai hatóságok szerint akár már december végén megkezdhetik a lakosság oltását, először a veszélyeztetett csoportokkal és az egészségügyi dolgozókkal kezdve.

A Moderna bejelentésének hírére jelentősen emelkedett a New York-i tőzsdeindex.

Az orosz vakcinaként ismert fejlesztésről a Pfizer-bejelentés után rögtön közölték az illetékesek, hogy szerintük az is 90 százalékos védelmet nyújt.

Magyarország egyébként az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca fejlesztésében készülő oltóanyagból kötött le ötmillió adagot, a svéd cég bejelentése saját oltóanyaguk hatékonyságáról a közeljövőben várható. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten arról beszélt, hogy napokon belül az orosz oltóanyagból is kapunk mintát, amit a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumában vizsgálnak majd meg. Ha megfelel az előírásoknak, az oroszok akár már januárban nagyobb mennyiségű oltóanyagot szállíthatnak Magyarországra.

Ha így haladunk, akár Oroszországból is érkezhet majd az első koronavírus-vakcina

Egyre beláthatóbb közelségbe kerül a koronavírus-elleni oltóanyag, ezzel együtt elkezdődött a kormányok közötti versenyfutás is, ki és mennyit tud belőle szerezni. Magyarország most is különutas stratégia mellett tette le voksát: az Európai Unión kívül Oroszországgal és Kínával is tárgyal, bár ez rejthet magában kockázatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!