Orbán Viktor nem látja az alagút végét, de mintha már derengene neki valami

6 perc

2020.04.16. 09:00

Magyar gyártásban is készülnek mintavételi eszközök a koronavírus-fertőzés teszteléséhez. Orbán Viktor eddig a gazdaság mielőbbi újraindítását mondta a legfontosabbnak, az ahhoz szükséges tesztelésben azonban csak kullogunk a világ után.

A populista politikusok még a koronavírus tombolásakor is azt fürkészik, hogyan hat a járvány az újraválasztási esélyeikre. Egészen addig, amíg szembe nem találják magukat a valósággal. Boris Johnson brit kormányfőnek az intenzív osztályt is meg kellett járnia, hogy tőle szokatlan szelídséggel mondjon köszönetet az életéért az egészségügyi dolgozóknak. Donald Trumpnak pedig, aki egy hónapja még múló influenzának minősítette a vírust, gyermekkori barátja halt meg a koronavírus következtében, és másnap katasztrófa sújtotta területté nyilvánította az Egyesült Államokat.

De mi történhetett Orbán Viktorral? Aki körömszakadtáig ragaszkodott hozzá, hogy első a gazdaság újraindítása, és csak utána jöhet bármi más, nagypénteken viszont azzal lepte meg a rádióhallgatókat, hogy nem látja az alagút végét, és hogy a csúcson legalább nyolcezer lélegeztetőgépre lesz szükség, majd esztelen tisztogatásba kezdett azokban a kórházakban, ahonnan még nem küldték haza az ellátásra szoruló más betegeket. Talán már ő is látja az elkövetett hibákat: elmulasztotta a járvány indulásától fogva a tömeges tesztelést, és semmibe vette az Európai Unió támogatásában rejlő lehetőségeket (a nyitóképen a kormányfő koronavírusos betegeket látogat meg a budapesti Szent János Kórházban).

Pedig azok az országok, amelyek húsvét után már az óvatos újranyitáson dolgoznak, intenzíven tesztelnek, és az ázsiai példák alapján az információtechnológiát hívják segítségül, méghozzá uniós együttműködéssel. A vírus jelenlétével ugyanis egyelőre mindenkinek együtt kell élnie.

Mérlegen az egészség és a jólét: az osztrákok, a csehek és a dánok lazítottak a karanténon

Pár európai ország óvatosan elkezdte lazítani a koronavírus-járvány megállítására elrendelt korlátozásokat. Egyelőre nincs közös stratégia, csak egyéni próbálkozások, amit a még bezárkózók reményteljes figyelme kísér. Sebastian Kurz, Ausztria ifjú kancellárja szereti, ha példát mutathat Európának, s ezúttal is ő volt az első, aki bejelentette, hogy oldják a koronavírus-járvány megállítására elrendelt korlátozásokat.

Biztató hír lehetne, hogy egy magyar gyártó mintavételi eszközeit vizsgálja a Nemzeti Népegészségügyi Központ, így ebből az eszközből hamarosan elegendő lesz Magyarországon. Ez gyakorlatilag egy steril, zárt kémcső, konzerválófolyadékkal és egy pálcikával, tehát nem nagy dolog, mégis elengedhetetlen, és az elmúlt hetekben ebből is hiány volt szerte a világon.

A HVG úgy tudja, hogy a gyártás beindításának menedzselése biztos kezekben van: a munkálatokat a Diagnosticum Zrt. irányítja, amelynek egy cégen keresztül az Orbán család régi barátja, Kékessy Dezső az egyik tulajdonosa. A Diagnosticum igazgatósági tagja, Péterfy Áron a HVG-nek megerősítette: társcégük, a Clinichem Kft. (mindkettőben résztulajdonos Péterfy Ferenc) várhatóan napokon belül megkapja a CE regisztrációt arra a folyadékra, amely a vírus jelenlétét kimutató PCR- (polimeráz-láncreakció-) vizsgálathoz szükséges mintákban levő vírus stabilizálását hivatott biztosítani a mintavételtől a mérésig.

A kft heti mintegy 10 ezer ilyen egység gyártására készült fel. Ez a kapacitás szükség esetén a duplájára növelhető több műszakos munkával. Ez azonban még mindig nem oldja meg azt a problémát,