Az egész világ mobilokkal oldaná meg a járványhelyzetet, nálunk erről eddig szó sincs
A napokban készül el az a nyomkövető technológia, amely az Európai Unióban egységes mobilalkalmazások kifejlesztését teszi lehetővé a fertőzésveszély kimutatására. A járvánnyal szemben sikeresen védekező ázsiai országok mindegyike segítségül hívta az információtechnológiát, és azt kiterjedt teszteléssel kombinálta.
Magyarország nem vesz részt az uniós fejlesztésben
a módszer alkalmazásáról pedig az Innovációs és Technológiai Minisztérium csak annyit mondott a HVG-nek, hogy folyamatosan vizsgálja a lehetséges megoldásokat, és ha döntenek, arról időben tájékoztatást adnak.
A járvány terjedésének lassítását célzó okostelefonos alkalmazások működése jórészt azon áll vagy bukik, hogy az emberek ne akarják eltitkolni a fertőzöttségüket, és belássák: nem pusztán személyes, hanem össztársadalmi érdek is az információk megosztása.
Ezt nem segítik az olyan példák, mint amikről egy budapesti gimnazista számolt be, miután több családtagjához hasonlóan karanténba került koronavírus-fertőzés miatt. A nagymamája házát tojással dobálták meg ismeretlenek, a bátyjára rendőrt hívtak a szomszédok. Dél-Koreából is érkeztek olyan hírek, amelyek szerint zaklatás áldozatai lettek vírushordozók, akiket be lehetett azonosítani. Azaz nem pusztán a jogvédők elméleti megfontolásai, hanem nagyon is gyakorlati szempontok miatt érdemes ügyelni a személyi adatok védelmére.
Ezt is figyelembe véve folyik már Európában és az USA-ban az okostelefonra épülő kapcsolat-nyilvántartó és figyelmeztető rendszerek kidolgozása. Működésük megértéséhez érdemes kis kitérőt tenni a kínai és más ázsiai tapasztalatok felé.
A koronavírus-járvány a demokráciákba is elhozza a mobilos állami megfigyelést
Amikor Kínában vezették be, el lehetett intézni azzal, hogy a pártállamban úgyis mindenkit megfigyelnek. Amikor Izraelben is alkalmazni kezdték, senki sem csodálkozott, hiszen az ottani titkosszolgálat köztudottan hatékony. De a koronavírustól fertőzöttek okostelefonos megfigyelése immár Európában is közeleg. A biztonsági kamerák magas sűrűségéről ismert britek saját alkalmazást fejlesztenek, és az adatvédelem fellegvárában, Németországban is hivatalosan gyűjtik már az információkat.