Helikopterpénz az MNB-től? Csak nehogy kormányközeli reptereken landoljon
Röpködnek a tíz- és százmilliárdok, de azok nyomon követése totál reménytelen próbálkozás. Az átírt költségvetés soraiban láthatatlanok.
Jól megdicsérte a pénzügyi kormányzatot a Költségvetési Tanács: egyetért azzal, hogy az államháztartás hiánya az idén sem lépheti túl a hazai össztermék három százalékát, és helyesli, hogy a növekvő államadósság finanszírozásában alapvetően belső forrásokra számít.
Ebből a véleményből némi kremlinológiai, pontosabban orbánológiai rutinnal csupán két apró mellékmondat tűnik föl. Egyrészt az elvárás, hogy a szükséges kiadásokra, a gazdaság újraindításának ösztönzésére felhasználandó összegeket „szabályos, átlátható, elszámoltatható módon” használják fel. Ennek egyelőre semmi jele. Másrészt a Költségvetési Tanács megemlíti, hogy „bizonytalan a járvánnyal összefüggésben kialakuló gazdasági válság lefutása, ami nagymértékben megnehezíti a várható makrogazdasági pálya pontos előrejelzését”. Olyannyira, hogy a pénzügyi tárca az idei prognózis aktualizálását eddig megspórolta.
Mellár Tamás: Az Orbán-kormány saját hatalmát menti, nem a válságot kezeli
Amióta megjelent a kormány válságkezelő programja, számos szakértő, sokféle véleményt mondott róla. A szakértői kritikák lényege azonban többé-kevésbé összefoglalható néhány pontban. Az Orbán-kormány válságkezelési programja: alulbecsüli a válságot, ezért kevés többletforrást vet be, szigorúan be akarja tartani a 3%-os hiánycélt; a kínálati oldalra koncentrál (adóelengedés, hitelmoratórium, adminisztratív könnyítések); adminisztratív módon jelöl ki szektorokat, amelyeket meg akar segíteni (turizmus, kreatív iparok, mezőgazdaság stb); a szociális válságot nem kezeli, nem ad támogatásokat a bajbajutott egyéneknek, családoknak, önkormányzatoknak.
Nincs új bevételi és kiadási előirányzat, hiánycél, GDP-becslés, inflációs előrejelzés, valamiféle vízió a foglalkoztatottság alakulásáról és megannyi apróság, ami a költségvetés kormányhatározatokkal történő napi módosítgatásait alátámasztaná.
A pénzügyi tárca szemlátomást el akarja kerülni a Gyurcsány-kormány 2008-as hibáját. Mert miután a globális válság októberben elérte a magyarországi pénzpiacokat, az őszi hónapokban rövid időn belül háromszor is korrigálták a 2009-es évre vonatkozó költségvetés tervezetét: a kormány benyújtotta, visszavonta, új változattal állt elő, sőt harmadszor sem átallotta módosító indítvánnyal megint átírni.