A világjárvány eddig nem volt elég erős a világrend megváltoztatásához

8 perc

2020.07.04. 06:15

Világszerte megerősödve kerülhet ki az államhatalom abból a sokkból, amelyet a járvány okozott a biztonságérzet elporlasztásával, a szabadságérzet elfojtásával és az egzisztenciák felszámolásával. A globalizáció és az amerikai hegemónia végéről azonban még korai lenne beszélni.

A japán Nissan egyik napról a másikra úgy döntött, hogy nem gyárt több autót Dél-Koreában, és indonéziai termelését is áthelyezi Thaiföldre. Közben csődvédelmet kért az egyik legnagyobb amerikai olajvállalat, a Chesapeake Energy. A debreceniek viszont a svájci Sensirion megtelepedésének örülhetnek, amely egyebek között lélegeztetőgépekbe gyárt érzékelőket. Három cég, három különböző stratégia, de mindhárom esetben a koronavírus-járvány kirobbanása utáni helykeresésről van szó: ki az összeomlást akarja elkerülni, ki a növekedési lehetőségét szeretné kiaknázni. Arról azonban szó sincs, hogy bármelyikük is szakítani próbálna a globalizált világgal.

A Nissan kicsit farigcsál a költségein, karcsúsítja a termelését, de szemét végig a kínai vevőkön tartja. A Chesapeake éppen attól szenved, hogy a glóbusz egyik pontján sem akarják megvenni a termékeit. A Sensirionnak pedig esze ágában sincs otthon, méregdrága svájci munkásokkal összeszereltetni a kütyüjeit – igaz, nem is Kínában bővítette a gyártókapacitását, ami valószínűleg minden európai szereplő nagy megelégedésére szolgált.

Új világrend jöhet, de ki tudja, milyen

Bűnbakkeresés helyett az együttműködés lehet az út - írja a Politicón megjelent elemzésében Edward Fishman.

Pedig az elmúlt hónapokban tudós emberek sokasága vizionálta, hogy korszakhatárhoz érkeztünk. Vége a globalizáció és a piac mindenhatóságának, a lokális szereplők felértékelődnek – jósolták. Hallhattuk, hogy az egypólusú világrend is a végét járja, és az Egyesült Államok mellé menthetetlenül felnő Kína.