Libanon éveken át puskaporos hordón élte az életét

5 perc

2020.08.13. 11:00

A Bejrút szívét letaroló, borzalmas erejű robbanás az ország politikai és gazdasági összeomlásának tragikus bizonyítéka.

Egy héten belül kétszer is csatatérré váltak Bejrút utcái. Az utóbbi napokban azért, mert haragos tüntetők tízezrei csaptak össze a rendfenntartókkal. A tiltakozók köveket dobáltak több kormányépületre, sőt be is hatoltak két minisztériumba és a bankszövetség épületébe. A rohamrendőrök könnygázgránátokkal igyekeztek útját állni a felbőszült tömegnek. A tüntetők elszántsága egyelőre kőkemény: el is érték a kormány lemondását. Viszont az államfő még nem távozott, így a tüntetések valószínűleg folytatódni fognak.

Több tucat sérültje van a hétfő esti bejrúti tüntetéseknek

A tüntetők a törvényhozás épületébe akartak bejutni, miután az ellenzék vezetői a parlament feloszlatását kezdték követelni. A libanoni fővárosban a múlt keddi hatalmas robbanás óta nagy a feszültség, a kormány hétfőn le is mondott.

A düh oka a világon az eddig ismert egyik legnagyobb, nem nukleáris eredetű robbanás, amely a levegőbe röpítette Bejrút kikötőjét, megölt 158 embert, több mint hatezret megsebesített, és 300 ezret tett hajléktalanná. A kikötő egyik raktárában 2750 tonna ammónium-nitrát robbant fel a helytelen tárolás és a jó hat éven át tartó bürokratikus aktatologatás miatt. A detonáció ereje a becslések szerint 300 és 700 tonna TNT-egyenérték között lehetett, de volt olyan szakértő, aki 1-2 kilotonnára taksálta – a Hirosimára 1945 augusztusában ledobott atombomba 15 kilotonnás volt.

A feltehetően tűz és egy kisebb robbanás által beindított – elsősorban műtrágyaként használt, de bányákban és építkezéseken alkalmazott robbanóanyag alkotóelemeként is ismert – ammónium-nitrát detonációja után olyan gomba alakú füstfelhő keletkezett, mint amilyet az atomrobbantások után lehet látni.