Egészen durva tünetek léphetnek fel hónapokkal a koronavírus után

2 perc

2020.08.17. 05:00

Bár hivatalosan „gyógyult” státuszúként tartják nyilván őket, hiszen a koronavírus akut fertőzésének számukra vége, több páciens élete hónapokkal később sem állhat vissza a normál kerékvágásba.

Elolvasni egy könyvet? Pár oldal után reménytelen. Bemenni a munkahelyre? Már a kocsihoz eljutni is maratoni távnak tűnik. A mindennapokat megnyomorító rejtélyes állapot lehetséges okainak hosszú a listája, mondja Carmen Scheibenbogen, a berlini Charité kórház szakorvosa. Az érintettek erős szívdobogásról, emésztési panaszokról, komoly verejtékezésről, égető testi fájdalmakról mesélnek, aztán ugyan napokig jobban érzik magukat, de jönnek újra ugyanazok a panaszok – vagy egészen mások. Ha ez az állapot hat hónap után is fennmarad, akkor már krónikus fáradtság szindrómáról (chronic fatigue syndrome, CFS) beszélhetünk.

Egyes kutatók szerint vannak betegek, akiknél a koronavírus-fertőzés után ez a régóta ismert tünetegyüttes alakul ki, mások kifejezetten fertőzés utáni fáradtságról beszélnek. Ez utóbbi, az egyes fertőzéseket követő drámai kimerültség persze ismert volt már korábban is – azt jelezte, hogy a szervezet nyugalmat követel magának. A mostani esetekben az a szokatlan, hogy már egy enyhe lefolyású fertőzést követően is sokan panaszkodnak ilyesmire.